TL işlemleri askıya alındı, BDDK geri adım attı

5 Mayıs’ta uygulanmaya başlanan sınırlamadan muaf tutulmasına karar verdi.

TL işlemleri askıya alındı, BDDK geri adım attı


Avrupa merkezli menkul kıymet takas şirketleri Euroclear Bank ve Clearstream Banking'in ortak iletişim platformu Bridge üzerinden Türk Lirası cinsinden işlemlerini askıya alması üzerine BDDK geri adım attı. BDKK her iki kuruluşu, TL işlem sınırlamasından muaf tuttuğunu duyurdu.

DUVAR – Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK), Euroclear Bank ve Clearstream Banking isimli kuruluşların 5 Mayıs’ta uygulanmaya başlanan sınırlamadan muaf tutulmasına karar verdi.

BDDK, korona virüsü salgınının yol açtığı ekonomik şartlar gerekçesiyle, bankaların yurtdışı TL işlemlerine 5 Mayıs’tan itibaren öz kaynağın yüzde 0,5’i kadar sınırlaması getirmişkti. Bu gelişme üzerine Belçika merkezli menkul kıymet takas şirketi Euroclear Bank ve Lüksemburg merkezli takas şirketi Clearstream Banking, 18 Mayıs’tan itibaren geçerli olmak üzere ortak iletişim platformu Bridge üzerinden Türk Lirası cinsinden işlemlerini askıya alma yönünde ortak karar almıştı. Clearstream tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’de sermaye kontrolü endişesi ve likidite kısıtlaması nedeniyle bu kararın alındığı belirtilmişti.

Bu gelişmenin ise swap faizini artırabileceği uzmanlar tarafıdan dile getirilmişti. Türkiye’nin Katar ile swap anlaşması miktarını 15 milyar dolar seviyesine çıkarmasının ardından, BDDK’den Euroclear Bank ve Clearstream Banking’e TL sınırlamasından muafiyet adımı geldi.

KKTC DE MUAF TUTULDU

Konuya ilişkin BDDK’den yapılan açıklamada şöyle denildi:

Kurulca yapılan değerlendirme neticesinde, TL cinsinden tahvil ve kira sertifikası işlemlerinin takas operasyonlarının olumsuz etkilenmemesini ve TL cinsinden menkul kıymetlerin etkin ve verimli bir şekilde işlem görmesini teminen, 20.05.2020 tarihli ve 9031 sayılı Kurul Kararı ile; sermaye piyasası mevzuatında tanımlanan Yabancı Merkezi Saklama Kuruluşları (YMSK) arasından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca (kurum) belirlenecek olan kuruluşların, söz konusu sınırlamadan muaf tutulmasına karar verilmiş ve bu karara istinaden kurum tarafından Euroclear Bank ve Clearstream Banking isimli kuruluşların söz konusu sınırlamadan muaf tutulması uygun görülmüştür.

Diğer taraftan Kurulun 9031 sayılı kararı ile aynı zamanda, bankaların, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde(KKTC) faaliyet gösteren şubeleri ile gerçekleştirecekleri kararda belirtilen TL işlemlerinin ve söz konusu şubelerin, zorunlu karşılık yükümlülükleri kapsamında KKTC Merkez Bankası bünyesinde bulundurmak zorunda olduğu TL cinsinden tutarlar da dahil olmak üzere, KKTC Merkez Bankası(KKTCMB) ve KKTC Kalkınma Bankası A.Ş. ile gerçekleştirecekleri kararda belirtilen TL işlemlerinin, söz konusu sınırlamadan muaf tutulmasına karar verilmiştir.”
(DUVAR EKONOMİ SERVİSİ)