TMSF yarın üç büyük şirketin satış ihalesini yapacak

Adabank yeniden satışta

TMSF yarın üç büyük şirketin satış ihalesini yapacak

TMSF yarın üç büyük şirketin satış ihalesini yapacak

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yarın 3 büyük satış ihalesi yapacak. Adabank için 210 milyon, Royal Halı için 773 milyon, Akfel Gaz Grubu için ise 500 milyon liralık muhammen bedel belirlendi.

Fon Satış Komisyonu başkanlığının yarın düzenleyeceği ihale Royal Halı İplik Tekstil Mobilya Sanayi ve Tic. AŞ’nin satışına ilişkin. Dev tesis için belirlenen bedel 773 milyon lira. Gaziantep’te kurulu bulunan Naksan Grubuna bağlı Royal Halı 15 Temmuz darbe girişimi sonrası TMSF’ye geçmişti.

Adabank yeniden satışta

Yarın düzenlenecek bir diğer ihale ise Adabank’ın lisansının satışı. Adabank için belirlenen bedel ise 210 milyon TL. Daha önce Uzan Grubu’na bağlı olan Adabank uzun bir süredir TMSF bünyesinde. Adabank için daha önce de bir çok kez ihaleye çıkılmış ancak alıcı çıkmamıştı.

Belirlenen bedel 500 milyon lira

Yarın yapılacak bir diğer ihale ise Akfel Gaz Sanayi ve Ticaret AŞ, Enerco Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ ve Avrasya Gaz AŞ’nin hisselerinin satışına ilişkin. Akfel Grubu şirketleri için belirlenen bedel ise 500 milyon lira.

Şirketin sahibi firari konumda

Akfel Grubu şirketlerine de FETÖ soruşturmaları kapsamında el konulmuştu. Şirketin firari patronu Mehmet Fatih Baltacı hakkında ise 15 yıl hapis istemi ile dava açılmıştı. Bu arada, iş insanı Fettah Tamince de bir dönem Baltacı ile ortaktı.

KAYNAK: halktv.com.tr Ekonomi Servisi