TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'ndan kredi çıkışı: Finansmana erişim zorlaştı

Küçük ve orta dereceli işletmeler büyük sıkıntıda

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'ndan kredi çıkışı: Finansmana erişim zorlaştı


TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'ndan kredi çıkışı: Finansmana erişim zorlaştı

Piyasalar ile ekonomi otoriteleri arasında kredi ve finansman erişim tartışması sürüyor. Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'nun da katıldığı TOBB Sektör Meclisleri İstişare Toplantısı'nda konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, son dönemde finansmana erişimin zorlaştığını belirtti. Hisarcıklıoğlu, bazı bankaların kredi vermeyi durduğunu da söyledi.

Reel sektörün finansmana erişim şikayetleri sürüyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TCMB Başkanı'nın da katıldığı toplantıda son dönemde finansmana erişimin zorlaştığını belirtti.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun da katıldığı TOBB Sektör Meclisleri İstişare Toplantısı'nda işletme sermayesi kredisi ihtiyacının maliyetlerdeki yükselişler arttığını fakat bazı bankaların kredi vermeyi durduğunu belirtti.

Küçük ve orta dereceli işletmeler büyük sıkıntıda

Hisarcıklıoğlu'nun konuşmasında şu ifadeler öne çıktı:

Dolayısıyla, karşımıza çıkan bu zorlu dönemde; firmalarımızın uygun koşullarla finansmana erişiminin sağlanması, ülkemiz ekonomisi için kritik önemdedir. Son dönemde, finansmana ulaşım zorlaşmış, her il ve ilçemizdeki firmalarımızdan bu yönde gelen şikâyetler artmıştır. En büyük sıkıntıyı da; en fazla gözetilmesi gereken küçük ve orta ölçekli işletmelerimiz yaşamaktadır.

Kredi faizlerindeki yükselişin yanı sıra, kredi limitlerinin reel olarak daraltıldığı ve kullanımda sıkıntılar yaşandığı iletilmektedir. Merkez Bankası fonlama faizi yüzde 14, mevduata verilen ortalama faizler yüzde 20 civarındayken, bazı bankaların ticari kredilere yüzde 30 ila 50 arasında faiz uyguladıkları görülmektedir. Bazıları da hiç kredi vermemektedir.

Diğer bir sorun; kredi vadeleridir. Yatırımlar için gerekli olan uzun vadeli ve sabit faizli kredi bulmak da giderek daha güç hale gelmektedir.

Öte yandan, ihracatçılarımız için çok önemli bir imkân olan, Merkez Bankası reeskont kredisi kullandırımlarının azaldığına ilişkin şikayetler de artmaktadır. Reel sektörün arzusu, kredi piyasalarında istikrarın hâkim olmasıdır. Zira ülkemizde yatırım yapan, ihracat ve istihdam sağlayan her firma, milli değerimizdir ve korunması gerekmektedir.

Diğer taraftan yaşanan yüksek enflasyon ve maliyet artışları nedeniyle; yatırım ve işletme sermayesi için kredi ihtiyacı, geçmiş dönemlere göre artmıştır. İşletme sermayesi kredileri, özellikle Kobilerin faaliyetlerini sürdürebilmesi için kritik hale gelmiştir. Dolayısıyla, artan işletme sermayesi ihtiyacı da dikkate alınarak, alınan tedbirlerin yan etkileri konusunda hassas olunması; bankacılık sisteminin de krediye erişimi kolaylaştırması gerekmektedir.

KARAR