Tokayev: Nazarbayev döneminde zenginleşen iş insanlarının Kazak halkına borcunu ödeme vakti geldi

'ZENGİN İNSAN TABAKASININ HALKA OLAN BORÇLARINI ÖDEMESİNİN VAKTİ GELDİ'

Tokayev: Nazarbayev döneminde zenginleşen iş insanlarının Kazak halkına borcunu ödeme vakti geldi


Tokayev: Nazarbayev döneminde zenginleşen iş insanlarının Kazak halkına borcunu ödeme vakti geldi

Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev: Nazarbayev döneminde yüksek gelirli şirketler ve zengin insanlar tabakası ortaya çıktı. Onların Kazakistan halkına borçlarını ödemelerinin vakti geldi.

DUVAR - Akaryakıt zammı protestolarının şiddete dökülmesi sonrası gerilimin yatıştığı Kazakistan'da, ülkedeki sosyal sorunların çözümü için 'toplumsal sosyal fon' kuruluyor. Bu yönde talimat verdiğini açıklayan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev, ilk devlet başkanı Nur Sultan Nazarbayev döneminde zenginleşen iş insanlarından fona önemli miktarda ve düzenli kaynak aktarmalarını istedi.

Sputnik'in aktardığına göre Tokayev, parlamentodaki konuşmasında "Bugün toplumsal sosyal fon kurulması talimatı veriyorum. Bu fon, sağlık, eğitim, sosyal destek alanlarındaki sorunların çözülmesiyle ilgilenecek" dedi. Tokayev, fonun toplumun dayanışması için bir araç haline gelebileceğinin ve vatandaşlarda sosyal adalet duygusunun güçlendirilmesine yardımcı olacağının altını çizdi.

'ZENGİN İNSAN TABAKASININ HALKA OLAN BORÇLARINI ÖDEMESİNİN VAKTİ GELDİ'

İş dünyasının fona önemli miktarlarda ve düzenli olarak kaynak aktarmasını beklediğini kaydeden Tokayev, "İlk devlet başkanı Nursultan Nazarbayev sayesinde ülkemizde, uluslararası ölçülere göre yüksek gelirli şirketler ve zengin insanlar tabakası ortaya çıktı. Onların Kazakistan halkına borçlarını ödemelerinin ve fona sistemli ve düzenli olarak yardım etmelerinin vaktinin geldiğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Tokayev, sözünü ettiği şirketlerin belirlenmesi ve fona yatıracakları yıllık tutarların belirlenmesi için hükümete çalışma yapma talimatı da verdi.

 'KAZAKİSTAN'IN GÜVENLİK SİSTEMİ YENİDEN YAPILANDIRILACAK'

Tokayev, akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar nedeniyle başlayan protestoların bastırılmasından sonra bir dizi önlem alınması önerisinde de bulundu. Tokayev'in sunduğu önerilerde güvenlik güçleriyle ilgili şu maddeler yer alıyor:

* Kazakistan'ın güvenlik sistemi yeniden yapılandırılacak.

* Silahlı kuvvetlerin, kolluk kuvvetlerinin, ulusal güvenlik kurumlarının ve dış istihbaratın çalışmaları yeniden yapılandırılacak.

* Ulusal Muhafız ve özel kuvvetlerde yeni birimler oluşturulacak, sınır güvenlik servisi güçlendirilecek.

* Tüm kolluk kuvvetlerindeki özel birimlerin çalışanlarının maaşları artırılacak. Polis memurlarının yasal koruma düzeyi artırılacak, kamu görevlisine saldırmaya ve yasal taleplere uymamaya ilişkin cezalar katılaştırılacak.

 'MİLLETVEKİLİ VE BAKANLARIN MAAŞLARI 5 YIL BOYUNCA ARTIRILMAYACAK'

Öneri paketindeki ekonomiyle ilgili maddeler ise şunlar:

* Kazakistan Kalkınma Bankası'nda reform yapılacak.

* Milletvekilleri, belediye başkanları ve hükümet üyelerinin maaşlarının artırılmasına ilişkin 5 yıllık moratoryum uygulanacak.

* Kamu bütçesi alanında çalışanların maaşları artacak.

* İki ay içinde halkın gelirini artırmaya yönelik bir program kabul edilecek.

* Yatırımcıların güveninin yeniden tesis edilmesi için devletin tüm yükümlülükleri ve teminatları yerine getirilecek.

* Ülkeden makul olmayan sebeplerle para çıkışı yapan kişilerin işlemleri izlenecek ve kontrol edilecek. (Sputnik)