Trump "Başkan Obama'nın PKK ile anlaşma yapması büyük bir hataydı"

"PKK, Türkiye'nin düşmanı. Uzun yıllardır mücadele ediyorlar" 

Trump "Başkan Obama'nın PKK ile anlaşma yapması büyük bir hataydı"


ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin Suriye'ye yönelik operasyonuna dair açıklama yaptı...

  ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin Suriye'ye yönelik operasyonuna dair açıklama yaptı.

Trump açıklamasında, “ABD, Türkiye'nin Suriye'ye operasyonunu onaylamıyor” ifadelerini kullandı.

Donald Trump açıklamasında, “Bu sabah NATO üyesi Türkiye Suriye’yi işgal etti. ABD bu saldırıya onay vermemektedir. Türkiye’ye de bu operasyonun kötü bir fikir olduğunu net bir şekilde iletmiştir. Bölgede ABD askeri bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı.

İTİRAF GİBİ SÖZLER

ABD Başkanı Donald Trump, bu açıklamalarından birkaç saat sonra bir program kapsamında Türkiye'nin Fırat doğusuna yönelik askeri operasyonuna ilişkin değerlendirmede bulundu.

Trump, "Türkiye olmasaydı milyonlarca Suriyeli dünyaya yayılacaktı" dedi.

 

"Erdoğan, Suriyelilerin ülkelerine dönmesini istediğini söylüyor" diyen Trump, "PKK, Türkiye'nin düşmanı. Uzun yıllardır mücadele ediyorlar" ifadelerini kullandı.

Trump, "Türkler, aynı bizim gibi IŞİD'lilerin serbest kalmasını istemiyor" yorumunu yaptı.

Eski Başkan Obama'yı hedef alan Trump "Başkan Obama'nın PKK ile anlaşma yapması büyük bir hataydı" ifadelerini kullandı.

"TRUMP VE ERDOĞAN MUTABAKATA ULAŞTI"

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülnur Aybet, CNN International’den Christiane Amanpour’un programına katıldı. Programda harekatı anlatan Aybet, “Cumhurbaşkanı Trump ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu operasyonun kapsamı konusunda tam bir mutabakata ulaştı” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da bu gelişmeden birkaç saat sonra ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile telefonda görüştü.

Odatv.com