Türk sinemasının gurur anları: Cannes Nuri Bilge Ceylan'ı alkışlamaya doyamadı

TAŞRADA 'VAR OLMAK'

Türk sinemasının gurur anları: Cannes Nuri Bilge Ceylan'ı alkışlamaya doyamadı


Türk sinemasının gurur anları: Cannes Nuri Bilge Ceylan'ı alkışlamaya doyamadı

Dünyaca ünlü Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın Cannes'da Altın Palmiye için yarışan filmi 'Kuru Otlar Üstüne', dün festivalde ilk gösterimini yaptı. Gösterim bittikten sonra 11 dakika alkışlanan film, şu ana kadar ana yarışmada gösterilenler arasında en beğenilen film oldu.

Bu yıl 76'ncısının düzenlendiği Cannes Film Festivali’nde dünün yıldızı Altın Palmiye ödüllü yönetmen Nuri Bilge Ceylan oldu. Yönetmenin merakla beklenen ‘Kuru Otlar Üstüne’ filmi dünya prömiyerini festivalde gerçekleştirdi.

Ceylan, ekibiyle birlikte yarışma filmlerinin gösterildiği salona kırmızı halıdan yürüyüp girerken her zaman olduğu gibi kendi gerçekliği ile yürüdü halıdan. Hem de yağmura rağmen.

Salonda Ceylan ve ekibini ayakta alkışlayan bir seyirci karşıladı. Filme ilgi yoğundu. Filmin bitince de 11 dakika boyunca alkış kesilmezken, bu yıl Altın Palmiye için yarışan gösterilen filmler arasında en iyisi olarak kabul gördü ‘Kuru Otlar Üstüne’.

TAŞRADA 'VAR OLMAK'

10Haber'in aktardığına göre; ‘Bir Zamanlar Anadolu’da’ Çanakkale taşrasından Orta Anadolu’ya geçen, ‘Kış Uykusu’nda Kapadokya’yı mesken tutan Ceylan, bu sefer biraz daha doğuya yöneltiyor kamerasını. Anadolu’nun ücra bir köyünde öğretmenlik yapan ve İstanbul’a tayinini bekleyen Samet’in kendisi gibi genç bir öğretmen olan Nuray ile tanışması sonrasında yaşananları anlatılıyor filminde.

Ama köy öğretmenlerinin yaşadıkları üzerinden insanı anlamaya çalışıyor Ceylan. Yapılan yorumlar ise insanı en iyi anlattığı filmi şeklinde. 197 dakikalık ‘Kuru Otlar Üstüne’ filminde, Ceylan’ın sinemasında alışık olduğumuz taşra sıkıntısı içinde var olmaya çalışan karakterler de var, taciz hikayesi de, bir canlı bombanın kendini patlatması yüzünden yaralanıp hayatına devam etmeye çalışan insanlar da.

Deniz Celiloğlu, Merve Dizdar’ın filmde rol aldığı biliniyordu. Ama Musab Ekici, Erdem Şenocak, Elit Andaç Çam, Ece Bağcı (filmin bilinen tek karesinde görünen oyuncu), Yüksel Aksu, Münir Can Cindoruk, Onur Berk Arslanoğlu, Yıldırım Gücük, Cengiz Bozkurt, Emrah Özdemir, Elif Ürse, Nalan Kuruçim, Ferhat Akgün ve Eylem Canpolat’ın filmde rol aldığı da festivaldeki prömiyer sonrası öğrenildi.

KARAR