Türkiye'de alınan ilk koronavirüs önlemleri

TSK'da ise hafta sonu izinlerini askıya alındı.

Türkiye'de alınan ilk koronavirüs önlemleri


Türkiye'de bir kişide yeni tip koronovirüsün tespit edilmesinin ardından okullardaki sosyal etkinlikler geçici olarak iptal edildi. TSK'da ise hafta sonu izinlerini askıya alındı.

Türkiye'de bir kişide yeni tip koronovirüs tespit edilmesinin ardından virüsün yayılmasını engellemek için önlemler artırılıyor.

Resmi ve özel okullarda bütün sosyal etkinlikler iptal edildi. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran imzasıyla gönderilen yazıda, "Öğrenci, öğretmen ve okul yöneticilerinin katılımıyla yapılması planlanan il ve ilçe, ulusal ve uluslararası düzeydeki toplantı, çalıştay, sempozyum, konferans, forum, ödül töreni, spor müsabakası, yarışma gibi sosyal etkinliklerin" iptal edildiği belirtildi.

Üniversitelerde derslere ara verilip verilmeyeceği konusunda da henüz bir karar alınmadı. YÖK Başkanı Yekta Saraç, "Kararı devletin alması lazım" açıklamasında bulundu. TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda konuşan Saraç, "Meselenin tatile getirilmesini doğru bulmuyorum, kararı devletin alması lazım. Olası bir tatilde yüz binlerce öğrenci memleketlerine dağılacak. Bu hareketlilik de riskli olabilir" dedi.

Ankara'da iki toplantı

Okulların ve üniversitelerin tatil edilip edilmeyeceği konusunda ise kararın bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılacak ve ilgili bakanların katılacağı toplantıda verilmesi bekleniyor.

Sağlık Bakanlığı'na bağlı Bilim Kurulu'nun da bugün yine toplanarak, durum değerlendirmesi yapacağı belirtiliyor. Bilim Kurulu dün de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın katılımıyla yapılmıştı. Sağlık Bakanı Koca, yazın virüsün etkisinin azalmasını beklediklerini, bu nedenle önümüzdeki 1-2 aylık sürecin alınacak önlemlerin uygulanmasında büyük önem taşıdığını ifade etmişti.

Dr. Fahrettin Koca@drfahrettinkoca

2 AY DİRENELİM. YAZIN VİRÜSÜN ETKİSİ AZALIYOR. Bilim Kurulumuzun öngörüsü bu yöndedir. Bu hastalık daha çok bir kış enfeksiyonu. Tedbir alırsak, yayılmayı önlersek, büyük olasılıkla, 2 ayda hayat normale döner.

Embedded video

14.6K

Twitter Ads info and privacy

3,804 people are talking about this

TSK'da "el sıkışmak durduruldu"

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) de yeni tip koronavirüse karşı önlemler alındı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar aldıkları önlemleri, "Okullar ve eğitim merkezlerindeki öğrenci ve kursiyerlerle birlikte askerlerimiz de belli bir süre hafta sonu izne çıkmayacak. Ayrıca TSK'da el sıkışmayı da bir süreliğine durdurduk" şeklinde açıkladı.

Akar ayrıca, "Yurt dışı temasları ile heyetlerimizin yurt dışına gidişlerine kısıtlama getirdik. Toplantı ve toplu faaliyetlerde de kısıtlamaya gittik" ifadelerini kullandı.

İstanbul'da etkinlikler iptal

Virüsün yayılmasını önlemek için İstanbul'da birçok etkinlik iptal edildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu alınan önlemleri Twitter hesabından duyurdu.

Ekrem İmamoğlu@ekrem_imamoglu

Salgın hastalıkların yayılmasını önlemek amacıyla İSMEK kurslarımız, Şehir Tiyatroları'mızın gösterimleri bu ay sonuna kadar iptal edilmiştir. İBB'ye ait müzeler de geçici olarak kapatılmıştır. Toplu ulaşım araçlarında ve alanlardaki ilaçlama çalışmalarımız 7/24 devam etmekte.

View image on Twitter

10.5K

Twitter Ads info and privacy

1,504 people are talking about this

İstanbul'un yanı sıra Ankara'da toplu ulaşım araçlarında dezenfeksiyon çalışmaları yapılıyor.

Ankara Büyükşehir@ankarabbld

BAŞKENT'TE HİJYEN

Toplum sağlığını önceleyerek halkın ortak kullanım alanlarında yoğun dezenfeksiyon çalışmaları gerçekleştiren Ankara Büyükşehir Belediyesi BelPlas A.Ş. ekipleri, 7/24 vatandaşların uğrak yeri olan AŞTİ'de de sterilizasyon çalışmaları gerçekleştiriyor.

Embedded video

710

Twitter Ads info and privacy

86 people are talking about this

CHP Kurultay'ı ertelenecek mi?

Geniş katılımlı etkinliklerin iptali gündeme gelirken, CHP'nin 28-29 Mart'ta Ankara'da yapılacak olağan kurultayı konusundaki kararın bugün verilmesi bekleniyor. CHP Parti Meclisi'nin Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yapacağı toplantıda, kurultayın ertelenmesi gibi seçeneklerin konuşulacağı belirtiliyor.

Deutsche Welle Türkçe