Türkiye'nin Akdeniz'de sondaj faaliyetlerine Yunanistan ve İsrail'den tatbikatlı yanıt

Türkiye'nin Kıbrıs açıklarında sondaj arama faaliyetlerine yanıt niteliğinde olduğuna dikkat çekti.

Türkiye'nin Akdeniz'de sondaj faaliyetlerine Yunanistan ve İsrail'den tatbikatlı yanıt


Türkiye'nin Akdeniz'de sondaj faaliyetlerine Yunanistan ve İsrail'den tatbikatlı yanıt

Yunanistan ve İsrail, Girit açıklarında askeri tatbikata hazırlanıyor. Yunanistan basını tatbikatın, Türkiye'nin Kıbrıs açıklarında sondaj arama faaliyetlerine yanıt niteliğinde olduğuna dikkat çekti.

DUVAR - Yunanistan ile Türkiye’nin 2020 yazında sıcak çatışmanın eşiğine geldiği Doğu Akdeniz’de sular yeniden ısınıyor. Türkiye ve Kıbrıs açıklarında çalışmalara başlayacak olan yeni sondaj gemisi ‘Abdülhamid Han’a cevap Yunanistan ve İsrail’den geldi. Yunanistan basınındaki bilgilere göre İsrail Girit açıklarında bir askerî tatbikat gerçekleştirecek. Tatbikat ‘Abdülhamid Han’ gemisinin ilk görevinin başlayacağı tarihlere denk geldi. 

Yunanistan medyasına göre İsrail, 9 Ağustos'ta Türk sondaj gemisinin çalışmalarına başlamasına paralel olarak Girit'in güneyindeki iki bölgeyi deniz tatbikatları için kapattı.

GİRİT AÇIKLARINDA TATBİKAT

İsrail Donanmasına ait iki tatbikat alanı, Türkiye'nin Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) olarak tanımladığı deniz sahası içerisinde yer alıyor.

‘Ta Nea’nın atıfta bulunduğu aktardığı Yunanistan Millî Savunma Bakanlığı kaynakları yeni gelişmeyle ilgili olarak, Atina'nın üçlü ve çok taraflı planlar çerçevesinde Lefkoşa ile kurduğu ortaklıkların çok güçlü olduğunu vurguluyor. Aynı kaynaklar Yunan ve İsrail savunma bakanlıkları arasındaki iletişim kanalının her zaman açık olduğunu ve iki ülke arasındaki koordinasyonun sürekli olduğunu hatırlatıyorlar.

NAVTEX SAVAŞLARI YENİDEN BAŞLADI

Yunanistan basını ayrıca, Ankara’nın, daha önce Yunan Silahlı Kuvvetleri’ne ayrılmış olan bir deniz alanını hava tatbikatları için tahsis ettiğini vurguluyor. 

Yunanistan Silahlı Kuvvetleri 3-5 Ağustos tarihleri arasında Rodos, Karpathos ve Kastelorizo arasında bir tatbikat gerçekleştiriyor. Tatbikat, Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetlerinin ortak bir tatbikatı olup, gemiler ve uçaklar arasında hedef angajmanı ve görüntü alışverişi senaryoları içeriyor.

Türkiye ise Antalya istasyonunun yayımladığı bir NAVTEX duyurusuyla 3 Ağustos'ta aynı noktada bir hava tatbikatı icra edecek. 

Türkiye ayrıca 5 ve 6 Ağustos tarihlerinde ayrı bir NAVTEX (ANTALYA 0747/22) ile Rodos ve Kastelorizo arasındaki deniz alanını canlı atış tatbikatı için kapattı.

UZMANLAR TEDİRGİN

Doğu Akdeniz’deki yeni gelişmeler Yunanistanlı uzmanlarla köşe yazarlarını tedirgin ediyor. Ana muhalefete yakın duran ‘Avgi’ gazetesinin yazarlarından Yiannis Shizas Doğu Akdeniz’de Yunanistan’ı zorlu bir sürecin beklediğini belirtiyor. 

Yazar, “Bu temmuz ve kim bilir daha kaçıncı kez Türk-Yunan ilişkilerine ve kayıp Kıbrıs’a odaklanacağız. Ege adalarının askerden arındırılması, Batı Trakya'nın özerkliği, iki bölgeli iki toplumlu bir federasyon kurulması yoluyla Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ortadan kaldırılması, Türkiye'nin Akdeniz'deki hidrokarbonlara el koyması tehditleriyle karşılaşacağız” uyarısında bulunuyor. 

Yunanistan İsrail ile olan işbirliğine mesafeli yaklaşan Shizas ayrıca şunları ifade ediyor: “Panzehir olarak önerilen ittifaklar istikrarsız. Sınırlarını özenle ulaşılamaz hale getiren Avrupa Birliği ile 'ittifak', Ege'de askeri bir olaya karışma riskine girmeyecek olan İsrail ile 'dostane ilişki', Mısır, Bulgaristan ve diğer Balkan ülkeleriyle olan ilişkilerden Yunanistan’ın bekleyeceği fazla bir şey yok. Öte yandan, Rusya ve bağımsız bir Kürdistan için kıyasıya mücadele eden Kürtler var. Hükûmet politikasını değiştirdiği için birincisinden umutlu olmamız mümkün değil; aynı şey Kürtler için de geçerli.”

duvar