Üç liderin Kiev ziyareti sırasında korku dolu anlar: Sirenler çaldı

Üç lider Kiev'e ayak bastıktan sonra kentte sirenler çaldı, büyük panik yaşandı.

Üç liderin Kiev ziyareti sırasında korku dolu anlar: Sirenler çaldı


Üç liderin Kiev ziyareti sırasında korku dolu anlar: Sirenler çaldı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve İtalya Başbakanı Mario Draghi bugün Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gitti. Üç lider Kiev'e ayak bastıktan sonra kentte sirenler çaldı, büyük panik yaşandı.

Rusya'nın Ukrayna işgali 113'üncü güne girerken, Rusya lideri Putin’le temasları nedeniyle eleştirilen Avrupa'daki başlıca üç ülkenin lideri Ukrayna'ya desteklerini göstermek ve birlik mesajı vermek için Kiev'e gitti.

Alman basınının son dakika olarak duyurduğu habere göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve İtalya Başbakanı Mario Draghi’nin Kiev ziyareti sırasında sirenler çalmaya başladı. Üç liderin Kiev’de kaldığı otelin çevresinde hava saldırıları olabileceği endişesi yaşanıyor.

Ziyaret sırasında yoğun güvenlik önlemleri de alındı. Profesyonel askerler ve polisler görevlendirildi. Üç liderin yanından silahlı güvenlikler bir an olsun eksik olmadı.

TARTIŞMALARA YOL AÇMIŞTI

Macron, Scholz ve Draghi’nin Kiev’de Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’le bir araya gelmesi bekleniyor. Ukrayna liderinin görüşmede üç ülkeye, özellikle de silah sevkiyatına şüpheyle baktığı söylenen Almanya’ya silah desteğini artırma çağrısında bulunacağı tahmin ediliyor.

Ziyaret, Ukrayna’nın Avrupa Birliği üyeliğinin tartışıldığı bir dönemde gerçekleşiyor. Görüşmelerde bu konunun da gündeme geleceği belirtildi.

SÖZCÜ