Üçlü zirvede ABD rahatsızlığı! Suriye toprak bütünlüğü tehdit altında

Ankara'da Suriye konulu basın toplantısında ABD'ye karşı ortak tavır aldı.

Üçlü zirvede ABD rahatsızlığı! Suriye toprak bütünlüğü tehdit altında


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Ankara'da Suriye konulu basın toplantısında ABD'ye karşı ortak tavır aldı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi öncesi bir araya geldi.

Türkiye, Rusya ve İran arasında heyetler arasında toplantılar gerçekleştirirken liderler heyetler arası toplantı sonrası basın açıklaması yaptı.

Üçlü zirve sonrasında liderlerin ABD'nin Suriye'deki varlığından rahatsızlık duyması ise dikkatlerden kaçmadı.

Suriye'de DEAŞ tehdidinin kalmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'ye ilişkin "DEAŞ ile mücadele altında terör örgütlerine destek verilmesinin kabul edilemezliğini vurguladık. Geldiğimiz noktada Suriye'de DEAŞ tehdidi kalkmıştır. O bölgede en büyük tehdit PKK/PYD'dir. Sınırımızda bir terör koridorunun oluşmasına izin vermeyeceğimizi kendilerine ilettim. ABD ile 2 hafta içerisinde anlaşmazsak kendi planımızı uygulayacağımızı kendilerine ilettim" şeklindeki ifadeleri kullandı.

 

ABD'nin Suriye'de teröristleri desteklediğini belirten İran Cumhurbaşkanı Ruhani, "Hepimiz Suriye'nin toprak bütünlüğün konusunda aynı fikirdeyiz ama ABD Suriye'de teröristleri destekledi, Suriye'yi bölmeye çalıştı. Bu kabul edilebilir değil. Her 3 ülkede terörle mücadele edilmesi konusunda hem fikirdirler. İdlib'de terör varlığı güçlü hale geldi. Fırat'ın doğusunda da terörist gruplar var. Bunlar ABD'nin hakimiyeti altındalar" dedi.

Rusya lideri Putin ise "ABD güçlerinin Suriye'de bulunması gayri resmi olarak orada bulunuyor. Trump'ın oradan çekilme kararı uygulanacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

 

MİLLİ GAZETE