Ukrayna Barış Konferansı'nda yoğun güvenlik önlemleri: 4.000 asker görevde

Siber saldırı ve dezenformasyon tehditleri

Ukrayna Barış Konferansı'nda yoğun güvenlik önlemleri: 4.000 asker görevde


Ukrayna Barış Konferansı'nda yoğun güvenlik önlemleri: 4.000 asker görevde

İsviçre, Ukrayna Barış Konferansı'na katılan 50'den fazla devlet başkanının güvenliğini sağlamak adına 4.000 kadar asker görevlendirdi.

İsviçre, Lucerne yakınlarındaki lüks Bürgenstock tatil köyünde iki gün sürecek olan Ukrayna Barış Konferansı'na katılan 50'den fazla devlet başkanının güvenliğini sağlamak için 4.000'e yakın asker görevlendirdi.

Cumartesi günü erken saatlerde askerler, tesise giden dolambaçlı yollarda kurulan çok sayıda kontrol noktasında yerlerini aldılar. Güvenlik önlemleri kapsamında çevreye yaklaşık 6,5 kilometrelik tel örgü ve sekiz kilometrelik dikenli tel çekildi.

Pazartesi günü düzenlenen basın toplantısında İsviçre Konfederasyonu Başkanı Viola Amherd, aralarında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in de bulunduğu 50'den fazla devlet başkanını korumak için 4.000 kadar askerin görevlendirildiğini söyledi.

İsviçre Başkanı Viola Amherd zirve öncesinde yaptığı açıklamada "Bu ölçekte bir etkinlik kapsamlı güvenlik önlemler gerektirir" dedi.

Buna ek olarak, farklı delegasyonların iniş ve kalkışlarına olanak sağlamak üzere bir tarlanın ortasına geçici bir askeri helikopter pisti kuruldu.

Bürgenstock Oteli üst düzey siyasi toplantıların düzenlendiği uzun bir geçmişe sahip ve dağın tepesindeki izole konumu sayesinde güvenlik önlemi almak kolaylaşıyor.

Bu gösterişli tesis daha önce 2002 yılında Sudan ve 2004 yılında Kıbrıs barış müzakerelerine ev sahipliği yapmıştı.

Siber saldırı ve dezenformasyon tehditleri

Tehditler sadece fiziksel değil, aynı zamanda siber saldırıları ve konferans ile alakalı dezenformasyonu da içeriyor.

İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis, "Konferansın düzgün işleyişini bozmaya yönelik bariz bir ilgi" olduğunu söyledi.

Hükümet web sitelerine yönelik dağıtık DDoS (Distributed Denial of Service- Dağıtılmış Hizmet Reddi) saldırılarının ilk dalgası Perşembe günü başladı.

DDoS saldırıları web sitelerini çok sayıda taleple aşırı yüklemeyi amaçlar. Veri hacmi genellikle tek bir kuruluş tarafından idare edilemez. Böylece web sitesinin ve sisteminin çökmesine neden olur.

İsviçre Ulusal Siber Güvenlik Merkezi'ne göre hafta sonu boyunca daha fazla saldırı bekleniyor.

Yerel halk nasıl etkilendi?

Kontrol noktalarının ötesinde evleri ve çiftlikleri bulunan 400'den fazla yerel halkın bölgeye erişim için özel bir geçiş kartına ihtiyacı var.

İsviçre haber sitesi Watson 'a göre bazı bölge sakinleri konferansın düzenlenmesinden duydukları hayal kırıklığını dile getirdi.

Bir kadın "Kimse bize fikrimizi sormadı" dedi. Bir başka bölge sakini de bir helikopterin geçişinin ardından "Sürekli şu lanet gürültü" diye haykırdı.

EURO NEWS