Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski Washington’da temaslarda bulunuyor

Zelenski Pentagon’da ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’le de biraraya geldi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski Washington’da temaslarda bulunuyor

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski Washington’da temaslarda bulunuyor 

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski bugün Washington’da temaslarda bulunuyor. Önce Kongre’de, daha sonra da Savunma Bakanlığı’nda (Pentagon) görüşmeler yapan Zelenski, Başkan Joe Biden’la da Beyaz Saray’da biraraya geldi.

Zelenski ilk olarak Kongre’de Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörlerle biraraya geldi. Zelenski’yi Kongre’ye gelişinde Senato Demokrat Çoğunluk Lideri Chuck Schumer ve Cumhuriyetçi Azınlık Lideri Mitch McConnell karşıladı. Bu karşılama, Senato’da Ukrayna’ya partiler üstü bir destek olduğu şeklinde yorumlandı.

Zelenski gün içindeki temasları kapsamında Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi Kevin McCarthy’le de buluştu. Görüşmeye Temsilciler Meclisi’nin bir dizi diğer üyesi de katıldı.

Senato’da Ukrayna’ya destek konusundaki partiler üstü desteğin aynısının Temsilciler Meclisi’nde de var olup olmadığı tartışmalı.

McCarthy de, Ukrayna’ya destek konusunda Zelenski’ye sorularının olacağını daha önce kamuoyuna açıklamıştı.

McCarthy, "Zelenski Kongre'ye mi seçildi? Başkanımız mı? Hiçbir şeyin sözünü vermek zorunda olduğumu düşünmüyorum ve sanırım kendisi için sorularım var. Şimdiye kadar harcadığımız paranın hesabı verildi mi? Zafer için plan nedir? Amerikan kamuoyu bunu bilmek istiyor" diye konuşmuştu.

Görüşmenin ardından gazetecilere demeç veren Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Michael McCaul ise, “Ona ‘neye ihtiyacınız var, zafer için planınız nedir?’ dedim. İki unsur öne çıktı; hava savunması, F-16’lar ve uzun menzilli füzeler. Kırım’ı vurması için buna ihtiyacı var. Şu anda askerleri hava desteği olmadan ilerliyor. Mayınları akşam elleriyle temizliyorlar. Yani ihtiyaçları olan her şeyi onlara vermeliyiz. Eğer bu yönetim istediklerini vermezse, bunu bizim oluşturacağımız bütçeye ekleriz. Sanırım Demokratlar’la uzlaşırız” ifadelerini kullandı.

McCaul Ukrayna’ya güçlü destek sağlanması gerektiğini sürekli dile getiren önde gelen Cumhuriyetçi Kongre üyelerinden biri. Bununla birlikte, Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi Partili üyeleri arasında Kiev’e yardımı sorgulayanlar da azımsanmayacak oranda. Özellikle Trump yanlısı bazı Kongre üyeleri Ukrayna’ya destek konusunda itirazlar dile getiriyor ve Meclis Başkanı McCarthy üzerinde de baskı uyguluyorlar.

Zelenski Pentagon’da ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’le de biraraya geldi.

Bu arada Zelenski Washington’da temaslarını yürütürken ABD Ukrayna’ya yeni askeri yardım paketi açıklayacak.

Açıklamayı Başkan Joe Biden yapacak. Biden Kiev için 325 milyon dolarlık askeri paketi kamuoyuna duyuracak. Pakette yine misket bombalarının da yer alması bekleniyor.

Biden yönetimi Kongre’den ayrıca Ukrayna için 24 milyar dolarlık bir paketi onaylamasını istiyor.

ABD, Rusya’nın geçen yıl Şubat ayında başlattığı işgalden bu yana Ukrayna’ya 113 milyar dolarlık askeri ve insani yardımda bulundu.

Ukrayna’ya işgalin başlamasından bu yana önemli destek veren ülkelerden Polonya’nın Kiev’e artık askeri yardımda bulunmayacağını açıklaması, Washington’ın desteğinin önemini daha da arttırıyor.

VOA