Ukrayna Savaşının Komutanı Rus Generale Baskı Artıyor

“Surovikin Rus ordusunda fark yarattı”

Ukrayna Savaşının Komutanı Rus Generale Baskı Artıyor


Ukrayna Savaşının Komutanı Rus Generale Baskı Artıyor

Rusya'nın önde gelen askeri yetkilileri, Rus askerlerinin bu ay Ukrayna'nın Herson kentinden geri çekilme kararı alınmasının ardında duruyor. Ancak Herson'dan Rus askerlerini geri çekmeyi en çok destekleyen komutan, bunun doğru karar olduğunu kanıtlaması için giderek daha büyük baskı görüyor.

Acımasızlığıyla bilinen ve Rus medyası tarafından "General Mahşer" lakabıyla anılan Sergey Surovikin, 9 Kasım'da Rus kuvvetlerinin Herson'dan ve Dinyeper Nehri'nin batı yakasından çekilmesini tavsiye etmişti.

Çeçenistan ve Suriye savaşlarında görev alan, Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in "Rusya Kahramanı" madalyası taktığı 56 yaşındaki Surovikin, iki gün içinde tamamlanan geri çekilmenin Moskova'ya Herson'daki askeri teçhizatını ve personelini başka bölgelere aktarmasını sağlayacağını savunmuştu. Amerika, Rusya'nın Herson'daki asker sayısının 30 bin olduğunu tahmin ediyordu.

Güneydeki Rus askerlerinin bazıları, şiddetli çarpışmaların sürdüğü Ukrayna'nın doğusunda konuşlandırıldı. General Surovikin'e şimdiyse çetin kış şartlarının hüküm sürmeye başlayacağı bu dönemde bunun doğru karar olduğunu kanıtlaması için baskı yapılıyor.

Savaşı destekleyen RT TV yayın yönetmeni Margarita Simonyan, geçen hafta bir yayın sırasında Surovikin'e, "Dahice sonuçları bekliyoruz ve sizin için dua ediyoruz, sizin için her gün dua ediyorum" dedi.

Simonyan, Surovikin'e, askerleri Herson'dan geri çekme kararından memnun olmayan etkin askeri blog yazarlarına atıfta bulunarak, "saçma" eleştirilere kulak asmaması tavsiyesinde bulundu

Bu blogculardan biri, Telegram mesajlaşma platformunda yarım milyondan fazla takipçisi olan Vladen Tatarski, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski'nin Rusya'nın geri çekilmesi sonrasında Herson'a yaptığı ziyarete öfkelenmiş ve Moskova'nın neden Zelenski'yi öldürmediğini sormuştu.

Tatarski, bir video paylaşımında, "Kanımızı ne için akıtıyoruz. Zelenski neden Herson'a sakin sakin gelebiliyor? Zelenski'nin aptal kafasına bir Geran (İHA) düşse bu simgesel olarak şahane olurdu ama olmadı. Neden? Ya tam savaşırız ya da hiçbir şey çözülmez" dedi.

Baskılar artıyor

Kızı Darya Dugin Ağustos ayında Moskova yakınında öldürülen Rus milliyetçisi Alexander Dugin de General Surovikin üzerindeki baskıları arttıran isimlerden biri. Kızına yapılan saldırının Ukrayna tarafından düzenlendiğini söyleyen Dugin, Herson'un Rusya'nın elden çıkarabileceği son Ukrayna toprağı olduğunu kaydetti.

Dugin, milliyetçi online haber sitesi Tsargrad'da, "Sınıra ulaşıldı" dedi.

Rus hükümetinden üst düzey yetkililer, Herson'u bir noktada geri istediklerini söylüyor. Ancak bu amaca ulaşmak zor.

Özellikle kış aylarında doğuda Batılı ülkelerin sağladığı askeri donanıma ve yüksek motivasyona sahip Ukrayna ordusuna karşı koyarak toprak kazanımı sağlamak da Rusya için ulaşması zor bir hedef.

Kiev de topraklarını Rus işgalinden geri alma sözü veriyor. Rus yetkililer, Kiev'in batıda Herson'dan aktarılan kuvvetlerle Ukrayna'nın üçüncü bir cephe açmaya çalışabileceğinden şüpheleniyor.

Kimileriyse Surovikin'den Moskova'nın Ukrayna'nın enerji altyapısına yönelik bombardımanı yoğunlaştırmasını talep ediyor. Kremlin, bu taktiğin, Ukrayna'yı müzakere masasına oturtmak için tasarlandığı imasında bulunuyor.

Rusya'daki en ünlü aşırı milliyetçi televizyoncularından Vladimir Solovyov, geçen hafta, "Rus Ordusu Kahramanı General Surovikin'e sesleniyorum: Yoldaş General, Nazi Ukrayna cuntasının enerji altyapısının tam olarak ortadan kaldırılmasını tamamlamanızı talep ediyorum" dedi.

Yeni seferber edilen ve savaşa gönderilen bazı Ruslar'ın anneleri ve eşleri ise Savunma Bakanlığı'na yetersiz eğitim ve teçhizat nedeniyle baskı yapmak için örgütlenmeye başladı.

Bu kişilerin sayısı şimdilik az olsa da dile getirdikleri ve Savunma Bakanlığı tarafından reddedilen şikayetler, kamuoyu gözü önünde olan ve savaşı savunan bazı kişilerinkiyle örtüşüyor.

Rusya ilk kez 8 Ekim'de General Surivikin'i Ukrayna'da savaşan Rus askerlerinin komutanı olarak atamıştı.

Rusya'nın Herson'dan geri çekilmesi, birçok Batılı askeri uzmanın tahmininden daha hızlı ve pürüzsüz gerçekleştirilmişti. Üst düzey bir Amerikalı askeri yetkili, Reuters'a, Rusya'nın daha önceki geri çekilme operasyonlarına kıyasla Herson'un "görece daha düzenli" olduğunu kaydetmişti.

İngiliz askeri istihbaratı da bu görüşe katılmış, Pazar günü yapılan açıklamada, Moskova kuvvetlerinin geride bıraktıkları askeri teçhizatı tahrip etme ve askeri donanım kaybını kısıtlamada başarılı olduklarını bildirmişti.

“Surovikin Rus ordusunda fark yarattı”

Açıklamada ayrıca Rus ordusunun orta kademedeki liderliğin beceriksizliği nedeniyle başarısız olduğu, ancak Herson'dan çekilmedeki "görece başarının General Sergey Surovikin'in tek elden yürüttüğü etkili komutasına ait olduğu" belirtildi.

Ukrayna Savunma Bakanı ve Batılı diplomatlar, Surovikin'in Ukrayna altyapısına yönelik saldırıları arttırarak orduya daha fazla disiplin ve acımasızlık getirdiğini kaydediyor.

İngiltere'nin eski Rusya Büyükelçisi Anthony Brenton, "Surovikin Rus ordusunun işleme şeklinde büyük fark yarattı. Şu anda Rus ordusunda daha fazla tutarlılık ve gaye birliği var" dedi.

Rusya'da bazı çevreler, Surovikin'in atanmasının Putin ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu'yu eleştirilerden koruma amacı taşıdığını düşünüyor.

Eski Rus diplomat ve Carnegie Uluslararası Barış Vakfı uzmanı Alexander Baunov, sonuç elde etmek için acımasızca taktiklere başvurmaya istekli bir Sibiryalı imajına sahip Surovikin'in Rus milliyetçilerini cezbettiği görüşünde. Baunov'a göre Surovikin, çok fazla tehlikeli iç bölünmeye sebep olmadan başarılı bir geri çekilme operasyonu düzenlemek için gereken otoriteye sahip bir asker.

Kısa süre önce Ukrayna'dan dönen Polonyalı savunma uzmanı Konrad Muzika, Herson'dan geri çekilme sonrasında Rus ordusu için kritik anın geldiğini söyledi.

Muzika, Ukrayna'nın doğusundaki Lisiçansk dışında Rusya'nın işgali altındaki tüm toprakların savunulabilir olduğunu kaydetti ve "Şu anda her şey askeri komutanlara, askeri ekipmanın kalitesine, askerlerin Ukrayna'nın direnişini kırma becerisine, safları sağlam tutmalarına ve bir şekilde bir karşı saldırı yapmalarına bağlı" şeklinde konuştu.

voa