Ukrayna'da bir offshore şirketinin tescili nedeniyle Poroşenko aleyhine dava açıldı.

Poroşenko'ya vatana ihanet, gücün kötüye kullanılması ve devlet iktidarını ele geçirme girişimleri hakkında 13 dava açılmıştı

Ukrayna'da bir offshore şirketinin tescili nedeniyle Poroşenko aleyhine dava açıldı.


Ukrayna'da bir offshore şirketinin tescili nedeniyle Poroşenko aleyhine dava açıldı.

Avukat Andriy Portnov, Ukrayna Başsavcılığının ülkenin eski Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko'ya karşı bir offshore şirkete kayıt olması nedeniyle ceza davası açtığını söyledi. Ona göre, yeni ceza davası bir dizi yayın, eleştiri ve bağlayıcı bir mahkeme kararının ardından başlatıldı.

"Poroşenko P. A., Ağustos 2014'te Ukrayna Cumhurbaşkanlığı görevindeyken, tek gerçek sahibi şahsen Poroşenko P.A. olan" Prime Asset Partners Limited "şirketi İngiliz Virgin Adaları'nın yetki alanında kayıtlıyken, - Bay Portnov, kayıt.

Avukata göre, bu şirketin tescili Bay Poroşenko  tarafından gizlenmiş ve gelir beyannamesine ve mali yükümlülüklere yansıtılmamıştır. Andrey Portnov'un Facebook'ta gönderdiği bir mesajda, "Şirketin kendisi, özellikle ödeme kaçırma ve suçtan elde edilen gelirlerin yasallaştırılması olmak üzere yasadışı faaliyetlerin daha fazla uygulanması için kuruldu," dedi.

2019'un sonunda, Ukrayna Devlet Soruşturma Bürosu (SBI), 11-12 Şubat 2015 tarihlerinde Minsk anlaşmaları müzakerelerinin hazırlanması ve yürütülmesi sırasında Petro Poroşenko'nun olası yüksek vatana ihanetine ilişkin bir ön soruşturma başlattı. Bay Portnov, Bay Poroşenko aleyhine bir başvuru yaptı.

Daha önce RRB, Petro Poroşenko'nun 13 ceza davasına karıştığını bildirdi (bazılarında kendisi tanıktır). Bunlar arasında vatana ihanet, gücün kötüye kullanılması ve devlet iktidarını ele geçirme girişimleri var.

https://www.kommersant.ru/doc/4529697