“Ukrayna’yı Felaketlerin Yaşanacağı Bir Kış Bekliyor”

“Rusya saldırılarına derhal son vermeli”

“Ukrayna’yı Felaketlerin Yaşanacağı Bir Kış Bekliyor”


“Ukrayna’yı Felaketlerin Yaşanacağı Bir Kış Bekliyor”

NEW YORK- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Ukrayna’daki son durumu değerlendirmek için toplandı. BM’nin Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo, 15 üyeli konseyi, Ukrayna’daki son durumla ilgili bilgilendirdi. Genel Sekreter Yardımcısı DiCarlo, “Ukrayna’yı felaketlerin yaşanacağı bir kış bekliyor” dedi.

Rosemary DiCarlo, ülkenin sivil altyapısının Rusya’nın saldırılarıyla büyük hasar gördüğünü belirterek, bu durumun ülkede beklenmedik bir felaketin yaşanmasına neden olabileceğini kaydetti.

DiCarlo, yaklaşan kış şartlarının Ukrayna halkını olumsuz yönde etkileyeceğini kaydederek, “Ukrayna’da bu kış ısınma, elektrik, su veya diğer temel hizmetlerin olmadığı, aylarca soğuk hava beklentisiyle karşı karşıya kalan milyonlarca Ukraynalı için bir felaket olacağına dair korkularımız, endişelerimiz var” dedi.

“Rusya saldırılarına derhal son vermeli”

BM Genel Sekreter Yardımcısı DiCarlo, Zaporijya Nükleer Santralı bölgesinde vurulan bir doğum hastanesinde yeni doğmuş bir bebeğin ölümünden, çok sayıda sivil ölümüne kadar son Rus saldırılarının bilançosunu teker teker ayrıntılı olarak konsey üyelerine aktardı.

Rosemary DiCarlo, Ukraynalı yetkililere ve basında çıkan haberlere göre, ülkenin enerji arzının büyük ölçüde azaldığını, barajların, büyük termik veya hidroelektrik santrallerin birçoğunun çalışmaz duruma geldiğini, Ukrayna'nın tüm bölgelerinde acil durum ilan edildiğini, ülkenin bazı bölgelerinde elektrik bağlantısının tamamen kesildiğini söyledi. DiCarlo, Ukrayna’daki son durumun komşu ülke Moldova’yı da olumsuz etkilediğini belirtti.

DiCarlo, BM’nin Ukrayna halkını desteklemeye yönelik insani yardım çabalarını arttırdığını belirterek, “Geçtiğimiz haftalarda, Ukrayna’daki 430 binden fazla kişi için insani yardım yaptık. Kritik öneme sahip hastanelerde, okullarda ve diğer yerlerde enerji sağlamak için yaklaşık 400 jeneratör dağıttık” dedi.

Genel Sekreter Yardımcısı DiCarlo, BM’nin Rusya’nın sivillere ve sivil altyapıya düzenlediği saldırıları kınadığını belirterek, “BM bu saldırıları şiddetle kınıyor. Rusya’nın bu saldırıları derhal durdurmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

“Hepimiz ağır bir bedel ödeyeceğiz”

Rosemary DiCarlo, Rusya’nın uluslararası yasaları ihlal ettiğini, savaşlarda geçerli olan yasaların da ihlal edildiğini belirterek, “İhlal edilen yasalarla ilgili Rusya’dan hesap sorulması gerekiyor. Sivil altyapıya, sivillere yönelik her türlü Rus saldırısı uluslararası yasalara ve insani hukuka aykırıdır” diye konuştu.

DiCarlo, Zaporijya Nükleer Santralı’yla ilgili kaygılarını da ifade etti.

Avrupa'nın en büyük nükleer santralındaki durumdan duyduğu derin endişeyi dile getiren DiCarlo, “Dünya bir nükleer felaketi kaldıramaz” dedi.

BM Genel Sekreter Yardımcısı DiCarlo, Rusya ve Ukrayna'nın 35 Rus ve 36 Ukraynalı mahkumu karşılıklı olarak serbest bıraktığını belirterek, “Her iki taraf da bu tür esir salıvermelere devam etmeli. Taraflar, uluslararası hukuk ve özellikle savaş esirlerine muameleye ilişkin “Üçüncü Cenevre Sözleşmesi” kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmelidir. Ukrayna’da zor geçecek kış için tüm üye devletler ve uluslararası kuruluşlar, ülkede bu kış yaşanabilecek insani felaketi önleme çabalarını desteklemeli. Aksi taktirde yalnızca Ukraynalılar değil, hepimiz ağır bir bedel ödeyeceğiz” diye konuştu.

VOA