“Xi Jinping Rusya’yı Ziyarete Hazırlanıyor”

Ziyaretin zamanlaması önemli

“Xi Jinping Rusya’yı Ziyarete Hazırlanıyor”


“Xi Jinping Rusya’yı Ziyarete Hazırlanıyor”

Çin’de cumhurbaşkanlığının üçüncü dönemine başlayan Xi Jinping’in gelecek hafta Rusya’yı ziyaret etmesi bekleniyor. ABD basını da Çin liderinin işgalden bu yana ilk kez Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile görüntülü görüşme yapacağını yazdı.

Reuters’a bilgi veren kaynaklar, Xi Jinping’in Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in uzun süre önce iletmiş olduğu davete cevaben Moskova’ya önümüzdeki hafta gidebileceğini belirtti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Rusya ziyareti, Ukrayna’daki savaşı Batı’nın gücüne karşı da yürütülen bir çatışma olarak yansıtan Putin için önemli bir gelişme. Rusya artık Avrupa’da satamadığı petrol ve doğal gaz alımında Çin’e bağımlı.

Çin şimdiye kadar Ukrayna savaşında Moskova’yı suçlamayı reddetmiş ve Batı’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımlara da karşı çıkmıştı.

Çin’in Şubat ayında açıkladığı barış planı Batı’da şüpheyle karşılanırken Moskova’da desteklenmiş; Zelenski tarafından da ihtiyatlı bir memnuniyetle karşılanmıştı.

WSJ: ”Xi Jinping Zelenski ile görüntülü görüşecek”

Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, Xi Jinping’in Ukrayna lideri Zelenski ile işgalden bu yana ilk kez görüntülü bir görüşme yapması bekleniyor. Reuters ise haberi bağımsız kaynaklardan henüz doğrulatamadı.

Haberini konuyla ilgili bilgi sahibi olan kaynaklara dayandıran WSJ, Zelenski ile görüntülü görüşmenin, Çin liderinin Putin’le görüşeceği Moskova ziyaretinin ardından gerçekleşmesinin beklendiğini yazdı.

Çin Dışişleri Bakanlığı açıklama taleplerine yanıt vermezken, Kremlin de henüz ziyaretle ilgili bir açıklama yapmayacağını kaydetti. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı’ndan da henüz açıklama gelmedi.

Çin’in Rusya’yı silahlandıracağı iddiaları

ABD geçtiğimiz aydan bu yana yaptığı açıklamalarda Çin’in Rusya’yı silahlandırmayı düşündüğünü belirtiyor. Pekin ise iddiaları reddediyor.

Ukrayna lideri Zelenski Çin’in Rusya’yı silahlandırmasının Üçüncü Dünya Savaşı’na yol açacağını belirtmiş; ancak aynı zamanda Pekin’in de bu risklerin farkında olduğunu söyleyerek buna ihtimal vermediği imasında bulunmuştu.

Çin ve Rusya, Moskova’nın Ukrayna’yı işgalinden haftalar önce 2022 yılı Şubat ayında “sınırsız ortaklık” anlaşması imzalamıştı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın işgalin birinci yıldönümünde Ukrayna’nın başkenti Kiev’i ziyaret ettiği sırada, Çin’in en kıdemli diplomatı, Çin Komünist Partisi Dış İlişkiler Merkez Komisyonu Ofisi Direktörü Wang Yi de aynı hafta Moskova’yı ziyaret etmişti.

Şoygu: “Çin’le ilişkiler küresel istikrarı destekleyen önemli bir faktör”

Rusya’nın TASS haber ajansının aktardığı habere göre Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu Rusya ve Çin arasındaki ilişkilerin dünyada küresel istikrarı destekleyen önemli bir faktör olduğunu söyledi.

Habere göre Rusya Savunma Bakanı Şoygu, Çin lideri Xi Jinping’e yakın olduğu bilinen Çin Merkezi Askeri Komisyonu Başkan Yardımcısı Zhang Youxia’ya gönderdiği yazılı mesajda, “İki ülke arasındaki ikili ilişkiler yeni ve daha önce benzeri görülmemiş bir seviyeye ulaştı ve dünyada gittikçe artan jeopolitik gerilimler karşısında küresel istikrarın desteklenmesinde önemli bir faktör haline geldi” dedi.

Ziyaretin zamanlaması önemli

Bu hafta Rusya’nın Ukrayna’ya bağlı Kırım bölgesini ilhak etmesinin dokuzuncu yıldönümü.

Birleşmiş Milletler arabuluculuğunda Ukrayna tahılının Karadeniz’den güvenli bir şekilde ihraç edilmesi için varılan anlaşmanın süresi de bu hafta sonu doluyor.

Ukrayna anlaşmanın süresinin bu kez bir yıllığına uzatılmasını talep ediyor.

VOA