Yunan gazeteden kapsamlı Türkiye-Yunanistan ilişkileri analizi: Erdoğan giderse…

GAYRİ RESMİ GÖRÜŞME TEKLİFİ

Yunan gazeteden kapsamlı Türkiye-Yunanistan ilişkileri analizi: Erdoğan giderse…


Yunan gazeteden kapsamlı Türkiye-Yunanistan ilişkileri analizi: Erdoğan giderse…

Yunanistan'ın önde gelen yayın kuruluşlarından Ekathimerini, yayın yönetmeni Alexis Papachelas imzalı analiz yazısında Türkiye-Yunanistan ilişkilerini masaya yatırdı. Papachelas, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimi kaybetmesi veya istifa etmesi durumunda iki ülke arasındaki ilişkilerin nasıl şekilleneceğine dair öngörülerini aktardı. 

Ekathimerini’de yer alan yazıda, “Erdoğan iktidarının ilk dönemlerinde Yunanistan ile ile olan anlaşmazlıklarında makul ve onurlu çözüm fırsatları buldu. Erdoğan, o zamanlar Yunanistan ile sürekli gerilimi körükleyen organları bastırmaya uğraştı. Türkiye’nin Avrupalılaşma fikrini Avrupalılara satıyordu. Yunanistan’la ikili ilişkilerde gelişme sağlamakla ilgileniyordu.  Gelecekte Erdoğan’ın neden bu fırsattan yararlanamadığı sorulacak. ‘Eski Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis’in bir noktada Erdoğan’a gayri resmi bir teklifte bulunduğunu, ancak bunun Türk lider tarafından küçümsendiğini’ hatırlatmakta fayda var.” ifadeleri yer aldı.

GAYRİ RESMİ GÖRÜŞME TEKLİFİ

Alexis Papachelas yazısında, “Ancak o zamanlar önemli bir fark vardı. Türk yetkililer Yunanistan’ın doğu Ege adalarının askerden arındırılması için çağrıda bulunacak ve sözde gri bölgeler hakkında iddialarda bulunacak, ancak iki konuyu kesin bir çözüm şartı olarak koymayacaklardı. Yunan diplomatlar ise Ankara’nın bu iki konuyu pazarlık fişi olarak kullandığını düşünüyorlardı. Ancak bugün bu tamamen değişti. Türkiye, her iki konuyu da dış politikasının kurucu unsurları haline getirdi. Üst düzey Türk yetkililerin Yunanistan ile ilgili açıklama yapmadığı hiçbir hafta yok.” ifadelerinde bulundu.

‘MÜZAKERELERE YER KALMAYACAK’

Gazete yazıyı “Bununla birlikte, Yunan hükümeti, bazı adaların askerden arındırılması veya belirli ıssız adalar ve kayalık oluşumlar üzerindeki Yunan egemenliğinden vazgeçme konusunda anlaşmaya varırsa, siyasi olarak hayatta kalamaz. Dolayısıyla Ankara, hangi hükümetin iktidarda olduğuna bakılmaksızın, yalnızca Atina tarafından geri çevrilmek için bu taleplerde ısrar ederse, Erdoğan iktidarda olsun ya da olmasın, açıkça müzakereye yer kalmayacak.” sözleriyle sürdürdü.

SÖZCÜ