Yurtdışı çıkış yasağı kaldırılan birinin başına gelene bakın

Emniyetin sisteminde hala yerel mahkemeden tahdit görünüyor

Yurtdışı çıkış yasağı kaldırılan birinin başına gelene bakın


Yurtdışı çıkış yasağı kaldırılan birinin başına gelene bakın

Herhangi bir suçlama nedeniyle yargının eline düştünüz, size yurtdışı yasağı da kondu.

Sonra zar zor beraat kararı ve mahkeme yurtdışına çıkış yasağı tedbirini kaldırdı.

Peki bu yasağın kalktığı ve yurtdışına artık rahatlıkla çıkabileceğiniz anlamına mı geliyor?

Hayır! O işler kolay değil, çok fırın ekmek yemeniz gerekiyor.

Şimdi gelin bir yurtdışı yasağı kalktığı halde havalimanında başına gelenleri Twitter’dan herkese anlatan vatandaşımızın sesine kulak verelim.

■ Yurtdışı yasağı kalktığı için pasaportunuzu alabildiniz ve rahatça bilet alıp gidebilirsiniz diye düşünüyorsunuz ya. Düşünmeyin. Çünkü oyunda son bir leveli daha geçmeniz gerekiyor.

■ O da karşınıza bilet alırken değil, check-in yapıp valizlerinizi verirken değil, pasaport kontrolünde çıkıyor. Diyor ki pasaport polisi “Emniyetin sisteminde hala yerel mahkemeden tahdit görünüyor. Avukatınızın ya da sizin gidip bunu kaldırmak için başvurmanız gerekiyor.”

■ Nerede yazıyor bu kural? Tabi ki hiçbir yerde. Yerel mahkeme ceza verdikten sonra koyduğu tahdit istinaf, Yargıtay, tekrar yargılama, beraat, Yargıtay’da kesinleşme aşamalarını geçtiğimiz halde hala emniyetin sisteminde duruyor. Niye mi? Kimse bilmiyor.

■ Oysa ki yerel mahkeme tahdidin kaldırıldığını bildirmiş ilgili soruşturma bürosuna. Tahdit koyarken çalışan iç işleyiş tahdit kaldırıldığında çalışmıyor. Gidip iteklememiz gerekiyor ki sistem çalışsın. Nasıl mı?

■ Yerel mahkemeye gidip durumu anlatınca size kesinleşme şerhini ve tahdit kaldırma ile ilgili yazıyı veriyor. Onunla – burası çok önemli – Hudut Kapıları Büro Amirliği’ne gidiyorsunuz. Beş dakikada – gerçekten beş dakikada – sisteme giriyorlar. Artık çıkabilirsiniz.

■ Ama bunu benim gibi havaalanında pasaport kontrolünde öğrenenlerdenseniz, ciddi zarara girersiniz. Pasaporta havaalanında el koyuyorlar. Bileti hemen açığa almazsanız daha çok zarar edersiniz. Hudut tahdidin kalkmasını işleyince yine aynı yerden pasaportu alabilirsiniz.

■ Yaşayarak öğrendim. Başkası da yaşamasın diye paylaşmak istedim. Ben son leveli de geçtim. Ama her aşamada ayrı bir sıkıntı yaşatmadan en doğal hakkınız olan seyahat hakkını bile alamıyorsunuz.

https://www.korkusuz.com.tr/gencler-mutlaka-okuyun-cunku.html