Zelenski Doğu’daki Şehirlere Gitti

Zelenski dün akşam yayınladığı videoda, “Doğuya gittim, Lysycank ve Soledar’daydık” dedi.

Zelenski Doğu’daki Şehirlere Gitti


Zelenski Doğu’daki Şehirlere Gitti

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, ülkesinin birlikleri ile Rus güçleri arasındaki çatışmaların en yoğun yaşandığı yerlere yakın olan Lysycansk ve Soledar şehirlerini ziyaret etti.

Lysycansk şehri ülkede en yoğun çatışmaların yaşandığı Severodonetsk’in birkaç kilometre güneyinde yer alıyor.

Lysycansk ve Severodonetsk Luhansk bölgesinde, Soledar ise Donetsk bölgesinde bulunuyor.

Her iki bölge de Rusya'nın "özgürleştirme" misyonu üstlendiğini iddia ettiği Ukrayna'nın sanayi merkezi olan daha geniş Donbas bölgesini oluşturuyor.

Zelenski dün akşam yayınladığı videoda, “Doğuya gittim, Lysycank ve Soledar’daydık” dedi.

Bir diğer videoda ise Zelenski kamuflaj kıyafetleriyle, sığınak gibi kapalı bir yerde Ukraynalı askerlerle konuşurken görülüyor. Zelenski askerlere yaptığı konuşmada, "Hepinizin hak ettiği şey zaferdir, en önemli şey budur. Ama ne pahasına olursa olsun değil" diyor.

Zelenski dün sabah ise, büyük kısmı Rus işgali altında olan güneydoğu’daki Zaporizhzhia'daki cephe birliklerini ziyaret etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı ayrıca bu bölgedeki bir sağlık merkezini de ziyaret etti ve haftalarca kuşatma altında kaldıktan sonra şu anda Rusya'nın elinde olan Mariupol şehri de dahil olmak üzere evlerini terk etmek zorunda kalan insanlarla konuştu.

Ukrayna’nın başkenti Kiev dün Rusya tarafından Karadeniz üzerindeki savaş uçaklarından atılan füzelerin hedefi olmuştu. Ukrayna’dan yapılan açıklamada, şehirdeki bir demiryolu tamirhane alanının vurulduğu belirtilmişti.

Haftalar sonra başkent Kiev’in hedef alındığı ilk eylem olan saldırının ardından konuşan Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin TASS haber ajansına göre dün, “ABD'nin Ukrayna'ya uzun menzilli füzeler tedarik etmeye başlaması halinde Rusya'nın yeni hedefleri vuracağı konusunda Batı'yı uyardı.”

Putin, “Eğer Washington uzun menzilli roketler gönderirse, henüz vurmadığımız hedefleri vuracağız" dedi. Rusya Cumhurbaşkanı “Ülkesinin Batı’nın Ukrayna’ya tedarik ettiği insansız hava uçaklarını ise ‘fındık gibi kırdığını’” iddia etti.
VOA