Zelenskiy'e suikast planı kapsamında 'casuslukla' suçlanan bir Polonya vatandaşı gözaltına alındı

Vladimir Zelenskiy'nin hayatı tehlikede mi?

Zelenskiy'e suikast planı kapsamında 'casuslukla' suçlanan bir Polonya vatandaşı gözaltına alındı

Zelenskiy'e suikast planı kapsamında 'casuslukla' suçlanan bir Polonya vatandaşı gözaltına alındı

AB üyesi Polonya, Rusya'nın iki yılı aşkın süredir devam eden Ukrayna işgali sırasında komşusu Kiev'in güçlü bir müttefiki ve Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy'nin de sıkı bir destekçisi oldu.

Polonya'da, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'e yönelik olası bir suikast girişimine hazırlık amacıyla Rus dış istihbarat servisleriyle iş birliği yapmayı planlamakla suçlanan bir kişi gözaltına alındı. 

Savcılık, havaalanı güvenlik bilgilerini Rus ajanlara aktarmaya hazırlanmakla suçlanan şahsın Polonya vatandaşı olduğunu ve çarşamba günü gözaltına alındığını teyit etti.

Polonya Ulusal Savcılığı, zanlının Ukrayna'daki savaşa doğrudan müdahil olan Ruslarla temas kurmaya çalıştığı ve ülkenin güneydoğusunda, Ukrayna sınırına yakın konumda bulunan ve uluslararası askeri ve insani yardım malzemelerinin Ukrayna'ya giriş noktası olan Rzeszow-Jasionka Havaalanı hakkında detaylı bilgi aktarma aşamasında olduğunu belirtti.

"Görevleri arasında Rusya Federasyonu için askeri istihbarat toplamak ve havalimanının güvenliği hakkında bilgi sağlamak da vardı." denilen savcılık açıklamasında, havaalanının Amerikan askerlerinin kontrolü altında olduğu bilgisi verildi.

Açıklamada, "Polonya Ulusal Savcılığı ve İç Güvenlik Ajansı ile Ukrayna Genel Savcılığı ve Ukrayna Güvenlik Servisi arasındaki yakın işbirliği sonucunda, 17 Nisan 2024 tarihinde Polonya vatandaşı Paweł K, Polonya topraklarında gözaltına alınmıştır. Şahıs, Polonya Cumhuriyeti'ne karşı yabancı istihbarat servisleri için harekete geçmeye hazır olduğunu bildirmekle suçlanmıştır." ifadelerine yer verildi. 

Şahıs, suçlu bulunması halinde sekiz yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek.

Avrupa Birliği (AB) üyesi Polonya, Rusya'nın iki yılı aşkın süredir devam eden işgali sırasında komşusu Ukrayna'nın güçlü bir müttefiki ve Zelenskiy'in de sıkı bir destekçisi oldu. 

Varşova, Rusya'nın Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne yönelik ihlallerini sık sık kınayan ve uluslararası topluluğun desteğini sağlamaya çalışan bir aktör olarak öne çıkıyor.

Ayrıca NATO'nun Ukrayna ile askeri iş birliğini artırması ve Ukrayna'ya savunma kapasitesi kazandırması konusundaki çabalarına katkı sağlıyor.

EURO NEWS