Adalet Bakanı Gül duyurdu! Cezaevlerinde Corona virüs önlemi

"Açık görüş dahil tüm ziyaretler sınırlandırılacak"

Adalet Bakanı Gül duyurdu! Cezaevlerinde Corona virüs önlemi
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, cezaevlerinde Corona virüsüne karşı önlemlerin alındığını belirterek "Açık görüş dahil tüm ziyaretler sınırlandırılacak" dedi.

Adalet Bakanlığı Corona virüse karşı alınan tedbirleri içeren bir acil eylem planı hazırladı. Eylem planının uygulanması bakanlık bünyesinde kurulan bir komisyon tarafından günlük olarak takip ediliyor.

Adalet Bakanlığı yapılan yazılı açıklamada acil eylem planının, Sağlık Bakanlığı ve Corona virüsü Bilim Kurulu ile eşgüdümlü olarak Adalet Bakanlığının bütün birimleri tarafından aşama aşama uygulanacağı belirtildi.

“ZİYARET KABULÜ NİSAN AYI SONUNA KADAR İPTAL”

Corona virüsü Bilim Kurulu'nun yaptığı değerlendirmeler doğrultusunda güncellenecek olan acil eylem planının ilk aşaması kapsamında Adalet Bakanlığı merkez teşkilatı, bağlı ve ilgili kurumlar bünyesinde uygulanan genel tedbirler şöyle:

* Herhangi bir zorunluluk bulunmadığı müddetçe yurt dışına ziyaretler ve yurt dışından gelen heyet ziyaretlerinin kabulü nisan ayı sonuna kadar iptal edildi.

* Bakanlık bünyesinde gerçekleştirilecek toplantı, eğitim, seminer gibi bütün toplu faaliyetler yine nisan ayı sonuna kadar iptal edildi.

* Yurt dışından gelen personel, Corona virüsü testleri ve ilgili tetkiklerin yapılması için sağlık kurumuna yönlendirilmekte olup personelin yurda giriş yaptığı andan itibaren ilk 14 günü raporlu olarak geçirmesi takip edilmektedir.

* Adliyeler, Bakanlık merkez teşkilatı, ilgili kurumlar ve ceza infaz kurumları dahil bütün binalarda, ring ve servis araçlarında dezenfeksiyon ve temizlik işlemleri rutin olarak yapılmakta olup bütün bina girişlerinde dezenfektan aparatları bulundurulmaktadır. Ayrıca hijyen noktasında farkındalığın artırılması amacıyla personele eğitim verilmekte ve vatandaşlara yönelik duyurular yapılmaktadır.

Adalet Bakanlığının acil eylem planının ilk aşaması kapsamında ceza infaz kurumlarında uygulanan tedbirler de kamuoyuna duyuruldu. Bu tedbirler şöyle:

* Kuruma ilk kabul işlemleri esnasında hastalık belirtisi gözlemlenen tutuklu ve hükümlüler, hastanelere sevk edilerek, sağlık raporları doğrultusunda ceza infaz kurumlarına kabul edilmektedir.

* İlk kabul işlemleri, tutuklu ve hükümlülerin son dönemde yurt dışına gidip gitmediği kolluk marifetiyle tespit edildikten sonra yapılmaktadır.

“CORONA TESTİ POZİTİF ÇIKAN TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ BULUNMAMAKTADIR”

* Yüksek ateş, öksürük gibi rahatsızlıkları gözlemlenen tutuklu ve hükümlülerin, gecikmeksizin hastaneye sevki sağlanmakta, tedavileri tamamlanan ve test sonuçları negatif çıkanlar kuruma kabul edilmektedir. Şu ana kadar ceza infaz kurumlarımızda Corona virüs testi pozitif çıkan tutuklu ve hükümlü
bulunmamaktadır.

* Hastalık belirtisi gözlemlenmeyen ilk kez kuruma gelen tutuklu ve hükümlüler ise imkanlar dahilinde 14 gün süreyle ayrı bir bölümde tutulmaktadır.

* Son dönemde yurt dışına çıkmış olan yabancı ve Türk vatandaşı ziyaretçilerin tutuklu ve hükümlüleri ziyaret etmesine izin verilmemektedir.

AÇIK GÖRÜŞ DAHİL ZİYARETLER SINIRLANDIRILACAK

* Gerekli görüldüğü takdirde açık görüş dahil bütün ziyaretlerin kademeli olarak sınırlandırılması planlanmaktadır.

* Bütün ceza infaz kurumları için yeteri kadar ateş ölçer, dezenfektan ve temizlik malzemesi temin edilmiş olup salgın ihtimaline karşı bütün ceza infaz kurumlarında ilk müdahale esnasında gerekli olan tulum, maske, eldiven, gözlük, galoş, bone ve sıhhi önlük ihtiyacı giderilmiştir. (İHA)

 

SÖZCÜ