AİHM, Rusya'nın Nariman Celal ve Asan Ahtemov'un durumu hakkında bilgi verilmesini istedi

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA KIRIM TATARLARINA BASKI

AİHM, Rusya'nın Nariman Celal ve Asan Ahtemov'un durumu hakkında bilgi verilmesini istedi
AİHM, Rusya'nın Nariman Celal ve Asan Ahtemov'un durumu hakkında bilgi verilmesini istedi

Anife Bilal

Ukraynalı avukat Yevgeniya Zakrevskaya, işgal altındaki Kırım’da alıkonulan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal ve Asan Ahtemov’u işkenceden korumak için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) başvuru yaptı. Avukatın başvurusunu kabul eden AİHM, Rusya’dan olayla ilgili açıklama yapmasını talep etti.

Ukraynalı avukat Yevgeniya Zakrevskaya, işgal altındaki Kırım’da 3-4 Eylül’de hukuksuz bir şekilde alıkonulan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal ve Asan Ahtemov’u işkenceden korumak için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) başvurarak; iki Kırım Tatarına yönelik AİHM İçtüzüğünün 39. maddesine göre geçici tedbir uygulama talebinde bulundu.

Avukatın başvurusuna cevap veren AİHM ek belgeler aldıktan sonra geçici tedbir uygulamaya hazır olduklarını belirtti. Kırım Haber Ajansına açıklama yapan avukat, “AİHM, Rus yönetiminden ek belgelerini talep ederek Ahtemov ve Celal’e yönelik işkence ve kötü muameleye dair talebime cevap verdi” değerlendirmesini yaptı.

AİHM, Celal ve Ahtemov’un tıbbi muayenesi ile ilgili bilgi ve Rusya’dan işkence iddiasıyla ilgili resmi açıklama talep etti. Ayrıca mahkeme, Rusya’dan Asan Ahtemov’un bağımsız avukata erişimin olup olmadığını konusunda bilgi verilmesini istedi.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA KIRIM TATARLARINA BASKI

Rus istihbaratından, 7 Eylül 2021 tarihinde yapılan açıklamada, Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde sözde “sabotaj eyleminin” düzenlendiği iddia edilirken “sabotajın” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiğini ileri sürdü. FSB, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etti. Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verildi.

BAĞIMSIZ AVUKATLARIN, GÖRÜŞMESİNE İZİN VERİLMİYOR

İşgalciler, Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un bağımsız avukatlara erişimini engelliyor. Kırım Haber Ajansına konuşan avukatlar Ayder Azamatov ve Edem Semedlayev, 4 Eylül 2021’de FSB tarafından alıkonulan Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un büyük ihtimalle işkence gördüğünü dile getirdi. 

3 KIRIM TATARI 4 KASIM’A KADAR TUTUKLU KALACAK

Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 6 Eylül’de, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında 4 Kasım’a kadar tutuklama kararı aldı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal’i “sabotaja yardım etmek” ile suçluyor.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında, tutuklama cezası kararı alındı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerinde FSB görevliler tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açıldı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı aldı.

Aziz Ahtemov ve Nariman Celal

İŞGALCİLER 50’DEN FAZLA KIRIM TATARINI ALIKOYDU

Alıkonulanların akrabaları ve aktivistler, işgalci güçler tarafından kaçırılan Nariman Celal, Eldar Odamanov, Aziz Ahtemov, Asan Ahtemov, Şevket Useinov’un bulunduğu yeri öğrenmek için Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sözde Kırım Müdürlüğü binası önünde toplandı. İşgalci güçler açıklama yapmak yerine Kırım Tatar aktivistlere müdahale ederek, yaşlılar ve kadınlar dahil 50’den fazla kişiyi alıkoydu, bir Kırım Tatarını da darp etti.

İKİ KİŞİ HAKKINDA TUTUKLAMA KARARI ALINDI

Kırım Dayanışması sivil teşkilatı yaptığı açıklamada, 4 Eylül’de Akmescit’teki FSB binası önünde alıkonulan 58 Kırım Tatarı hakkında yasal işlemin başlatıldığını duyurdu. 56 kişi hakkında, koronavirüs salgını nedeniyle yürürlükte olan Rusya İdari Kanununun 20.6.1. maddesi (olağanüstü durumda davranış kurallarına uymama) çerçevesinde yasal işlem başlatıldı. Öte yandan Arsen Ahtemov ve Eskender Ahtemov hakkında, Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açıldı. İki Kırım Tatarının davası, 6 Eylül’de, Akmescit (Simferopol) kentindeki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi’nde görüldü. Kırım Tatarlarını suçlu bulan işgalci mahkeme, Eskender Ahtemov hakkında 10 gün tutuklama, Arsen Ahtemov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası verdi.

QHA.COM.TR