AK Parti İzmir Teşkilatı'nda Çift Başlılık Tartışması

Grup Başkanı Hamza Dağ mı, Bilal Saygılı mı?

AK Parti İzmir Teşkilatı'nda Çift Başlılık Tartışması


AK Parti İzmir Teşkilatı'nda Çift Başlılık Tartışması: Grup Başkanı Hamza Dağ mı, Bilal Saygılı mı?

YEREL GÜNDEM / İZMİR

AK Parti İzmir Teşkilatı’nda son günlerde kulisler oldukça hareketli. Parti içindeki çeşitli gruplar arasında yaşanan örtülü mücadeleler ve kafa karışıklıkları, meclis üyelerinin gündemini meşgul ediyor. Özellikle İzmir’in siyasi patronluğu konusunda Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ile Gençlik Kolları Genel Başkanı ve İzmir Milletvekili Eyyüp Kadir İnan arasında süregelen mücadele dikkat çekiyor. Bu tartışmalar, Büyükşehir Meclis Grubu’na da yansımış durumda.

Meclis Üyelerinde Kafa Karışıklığı

Büyükşehir Belediyesi’nde görev yapan AK Partili meclis üyeleri, grup yönetimi konusunda ciddi bir belirsizlik içinde. Meclis gündem maddeleriyle ilgili nasıl hareket edecekleri hususunda resmi olarak grup başkanı sıfatını taşıyan İl Başkanı Bilal Saygılı’dan çok, 31 Mart seçimlerinde Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ile iletişim kurdukları iddia ediliyor.

Meclis üyeleri, bu durumu şöyle dile getiriyor:

"Grubun gerçek başkanı Hamza Dağ mı yoksa resmi olarak bu sıfatı taşıyan Bilal Saygılı mı? Bazen biz de karıştırıyoruz. Çünkü meclis öncesi yaptığımız toplantılarda grup yöneticilerimiz sık sık ilgili maddelerle ilgili Hamza Dağ ile görüştüklerini söyleyerek CHP kanadından gelen önergelerle ilgili ne yönde hareket edeceğimizi belirtiyor.”

Parti İçinde Çift Başlılık İddiaları

Bu belirsizlik, parti içinde çift başlılığa neden olduğu şeklinde yorumlanıyor. Meclis üyeleri arasında yaşanan bu kafa karışıklığının, partinin il teşkilatındaki yönetim anlayışını da etkilediği belirtiliyor. Parti içindeki bu ikilem, sadece meclis üyelerinin değil, teşkilatın genel işleyişini ve uyumunu da olumsuz yönde etkiliyor.

Hamza Dağ ve Bilal Saygılı Arasındaki Güç Mücadelesi

Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ile İl Başkanı Bilal Saygılı arasında yaşanan bu örtülü güç mücadelesi, parti içi dengelerin nasıl şekilleneceği konusunda merak uyandırıyor. Özellikle Hamza Dağ'ın 31 Mart seçimlerinde Büyükşehir Belediye Başkan adayı olması, onun parti içindeki etkisini artırıyor. Bilal Saygılı'nın ise resmi olarak grup başkanı sıfatını taşıması, ona kurumsal bir güç sağlıyor.

Sonuç

AK Parti İzmir Teşkilatı’ndaki bu çift başlılık tartışması, parti içindeki güç dengelerinin nasıl şekilleneceği konusunda önemli ipuçları veriyor. Meclis üyelerinin ve parti teşkilatının bu belirsizliği nasıl aşacağı, ilerleyen günlerde netlik kazanacak. Ancak şimdilik, meclis üyeleri ve parti teşkilatı arasında yaşanan bu kafa karışıklığı, AK Parti İzmir Teşkilatı’nın uyumunu ve etkinliğini sorgulatmaya devam ediyor.

www.yerelgundem.com

Kaynak: ErhanGulenc.com