Cemil Tugay'dan Murat Bakan'a Şok Operasyon

Belediye İçinde Çalkantılar

Cemil Tugay'dan Murat Bakan'a Şok Operasyon


Cemil Tugay'dan Murat Bakan'a Şok Operasyon

YEREL GÜNDEM / İZMİR

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, seçim dönemi ve sonrasında yakın hareket ettiği CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Bakan ve CHP Sözcüsü Deniz Yücel ile yollarını tamamen ayırdı. CHP lideri Özgür Özel’in yakın arkadaşı Aykut Erdoğdu’yu İzmir Büyükşehir’e genel sekreter yapma çabalarının Tugay tarafından reddedilmesinin ardından, taraflar arasında ipler iyice koptu.

Adamının İşine Son Verdi

Cemil Tugay, şimdi de Murat Bakan’a yönelik şok bir operasyon gerçekleştirdi. Tugay, Murat Bakan’ın yakın arkadaşı ve kendisi gibi hukukçu olan avukat Mahmut Bulut’un işine son verdi. Bulut, eski Başkan Tunç Soyer’in özel ricası üzerine belediyenin beş şirketinin hukuk işlerini yürütüyordu. Tugay’ın, Mahmut Bulut’a işten çıkarıldığını Karşıyaka Belediye Başkanı iken de birlikte çalıştığı avukat Ahmet Okyay aracılığıyla tebliğ ettiği öğrenildi.

Köymen'le de Yollar Ayrıldı

Cemil Tugay, Tunç Soyer ile yakın ilişkileri olan ve TMSF ile yürütülen Basmane Çukuru görüşmeleri gibi belediye adına önemli konularda özel görüşmelerde bulunan avukat İsmet Köymen ile de yollarını ayırdı. Köymen, Tunç Soyer’in en güvendiği isimlerin başında geliyordu. Tugay’ın bu kararının ardından, İZTARIM Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Büyükşehir Şirketler Koordinatörü Ali İhsan Özgürman’ın da İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu Üyeliği sona erdi. Özgürman’ın belediye ile ilişkisinin tamamen kesilmesi şaşkınlık yarattı.

Belediye İçinde Çalkantılar

Bu son gelişmeler, İzmir Büyükşehir Belediyesi içinde büyük bir çalkantıya neden oldu. Cemil Tugay’ın aldığı bu radikal kararlar, belediye içindeki güç dengelerini de derinden etkiledi. Tugay’ın, seçim dönemi boyunca yakın çalıştığı isimlerle yaşadığı bu ayrılıklar, belediye içinde yeni bir dönemin başladığını gösteriyor. Özellikle Murat Bakan’ın en güvendiği isimlerden biri olan Mahmut Bulut’un işine son verilmesi, parti içinde de büyük yankı uyandırdı.

Gelecekte Ne Olacak?

Cemil Tugay’ın bu hamlelerinin ardından belediye içinde ve CHP İzmir teşkilatında nasıl bir değişim yaşanacağı merakla bekleniyor. Tugay’ın, belediye yönetiminde yaptığı bu değişikliklerin, parti içindeki dengeleri nasıl etkileyeceği ve gelecekte ne tür gelişmelere yol açacağı büyük bir soru işareti olarak duruyor. Ancak kesin olan bir şey var ki, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde sular durulmayacak gibi görünüyor.

www.yerelgundem.com

Kaynak: ErhanGulenc.com