Ak Parti yüzde 49'dan Yüzde 35 geriledi!

Her seçimde yüzde 52 aldı ama...

Ak Parti yüzde 49'dan Yüzde 35 geriledi!


Her seçimde yüzde 52 aldı ama...

14 Mayıs seçimlerinin ikinci turu 28 Mayıs’ta gerçekleştirildi. Cumhur İttifakı adayı Erdoğan, ilk turda aldığı yüzde 49,52’lik oy oranını ikinci turda yüzde 52,16’ya çıkararak üst üste üçüncü kez cumhurbaşkanı oldu. Erdoğan’ın tek başına girdiği ve aldığı yaklaşık yüzde 52’lik oy oranını, MHP ve BBP’nin desteğiyle girdiği 2018 seçimlerinde, son olarak 2023 seçimlerinde de altı parti ve bir cumhurbaşkanı adayının kendisini desteklemesine rağmen koruması dikkat çekti.

Türkiye, 14 Mayıs Pazar günü, 13. Cumhurbaşkanını belirlemek için sandığa gitti. Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan, Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve ATA İttifakı adayı Sinan Oğan’ın yarıştığı seçimde ilk turda sonuç alınamayınca Türkiye siyasi tarihinde ilk kez bir Cumhurbaşkanı seçimi ikinci tura kaldı. İlk turda yüzde 49,52 oranında oy alan Erdoğan, ikinci turda yarıştığı Kılıçdaroğlu’na resmi olmayan sonuçlara göre 2 milyon 292 bin 180 oy oranında fark atarak yüzde 52,16 ile üçüncü kez cumhurbaşkanı seçildi.

2018 seçimleri için ise Cumhur İttifakı oluşturuldu, Erdoğan seçimlere Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Büyük Birlik Partisi’nin (BBP) desteği ile girdi. Erdoğan, bu seçimlerde iki parti seçmeninin de oyları ile diğer 5 aday arasında yüzde 59,52 oranında oy alarak ikinci kez cumhurbaşkanı oldu. AK Parti’nin oyu yüzde 42,56’ya düştü

Muhalefetin Millet İttifakı çatısı altında girdiği, ‘değişim’ seslerinin artık daha da yükseldiği 2023 seçimlerinde, artık Erdoğan’ın yanında beş parti ve bir cumhurbaşkanı adayı vardı. MHP ve BBP’nin yanında Yeniden Refah Partisi, Demokratik Sol Parti, Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) de 14 Mayıs seçimlerinde Erdoğan’ı destekleme kararı aldı. İlk turda Erdoğan yüzde 49,52, Kılıçdaroğlu da yüzde 44,88 oranında oy alınca, Türkiye siyasi tarihinde ilk kez bir cumhurbaşkanı seçimi ikinci tura kaldı. İkinci turda Erdoğan’a bir destek kararı daha geldi. İlk turda yüzde 5,17 oranında oy alan cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan seçmenine seslenerek, ikinci turda Cumhur İttifakı’nın adayı Erdoğan’ın yanında duracaklarını açıkladı. Seçimin ikinci turunda ittifakta yer almamasına rağmen Doğu Perinçek liderliğindeki Vatan Partisi de Erdoğan'a desteğini açıklamıştı.

KARAR