İngiliz medyasından çarpıcı yorum: Zengin Türkler Londra'nın lüks mahallelerinden ev arıyor

'ZENGİNLER PARALARINI ÇIKARMAK İSTİYOR'

İngiliz medyasından çarpıcı yorum: Zengin Türkler Londra'nın lüks mahallelerinden ev arıyor


İngiliz medyasından çarpıcı yorum: Zengin Türkler Londra'nın lüks mahallelerinden ev arıyor

The Times, son zamanlarda çok sayıda Türk'ün Londra'nın lüks semtlerinden evler aldığını yazdı. Haberde, "Son 2-3 yıldır servetlerinin yatırımı için istikrarlı bir yer arayan İstanbul'un paralı elitlerinin sayısı artıyor" yorumunu yapılırken, zenginlerin paralarını çıkarmak istediği yazıldı.

İngiltere'nin en çok okunan gazetelerinden biri olan The Times, “Neden varlıklı Türkler, Londra’nın elit mahallelerinden ev alıyor” başlıklı bir yazı yayımladı. Türkiye'de oldukça ses getiren yazıda, “Ülkelerindeki finansal istikrarsızlık birçoklarının Londra’nın gayrimenkul piyasasına dönmesine sebep oluyor. Belgravia’da dünyanın en zenginleri aileleri ve nakitleri için güvenli bir liman arıyor” ifadeleri kullanıldı.

Sözcü'nün haberine göre; gazeteye konuşan bir emlakçılık şirketinin CEO’su olan Becky Fatem, “Genelde Orta Doğulu, Asyalı ve ABD’li yatırımcıları Londra’da görüyoruz fakat bu yıl bir ulus aşırı hareketliliğiyle diğerlerinden ayrıldı, o da Türkiye’den gelen alıcılar” dedi.

'ZENGİNLER PARALARINI ÇIKARMAK İSTİYOR'

Gazete, Londra’da yıllardır Türk, Kıbrıslı ve Kürt toplulukların Londra’nın kuzey ve güneydoğusunda birlikte yaşadığına dikkat çekerken, “Son 2-3 yıldır İstanbul’un zengin elitleri varlıklarını istikrarlı bir yerde tutmak için giderek artıyor” ifadesine yer verdi.

Melissa York imzalı haberde son dönemde Türk Lirası’nın değer kaybı yaşadığı ve enflasyonun arttığı belirtilirken, emlak şirketi Black Brick’in kurucusu Camilla Dell, “Şu an TL’nin değer kaybı dolayısıyla Türkler şu anda Londra’da kiralık ev bulabiliyor. Fakat zengin olanlar paralarını Türkiye’den çıkarmaya çalışıyor. Birçok Türk, Erdoğan görevde kaldıkça ekonominin de kötüleşeceğini düşünüyor” dedi.

'YÜKSEK TAVANLI EV ARIYOLAR'

Geçen kış Knightsbridge’deki Cadogan Square’de bir Türk alıcının 27 milyon dolara bir gayrimenkul satın aldığı da belirtildi.

Londra’daki şirketlerin Türk alıcılar için arabuluculuk yaptığını belirten gazeteye konuşan bir emlakçı, “İki Türk ev istedi. Yüksek tavanlı, manzaralı ve apartman görevlisinin olduğu bir ev istediler. Türkiye’deki siyasi belirsizliğin Londra’ya ilgiyi artıran faktörlerden biri olduğunu düşünüyorum” dedi.

İngiliz medyasına konuşan Londralı bir emlakçı, “Müşterilerim arasında iki çocuğunu okullar başlamadan önce buraya göndererek eğitim almalarını isteyenler de var. Londra tek seçenek değil. Yunanistan, Portekiz ve İtalya da Türklerin gündeminde. Fakat burada İngilizce konuşulması, buradaki yaşama sıkıntısız bir geçiş için ideal.

KARAR