AK Parti’de Erdoğan Sonrası Senaryoları

Selçuk Bayraktar, Numan Kurtulmuş, Cevdet Yılmaz ve Hakan Fidan gibi isimler konuşuluyor.

AK Parti’de Erdoğan Sonrası Senaryoları


Duvar Arkası: AK Parti’de Erdoğan Sonrası Senaryoları

YEREL GÜNDEM / ANKARA

Ankara – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 seçimlerinde son kez aday olmasıyla, AK Parti’de Erdoğan sonrası senaryoları gündeme gelmeye başladı. Anayasa değişikliği ya da erken seçim kararı alınmadıkça Erdoğan’ın yeniden aday olması mümkün değil. Ancak AK Parti, Erdoğan’ın tekrar aday olabilmesi için bu iki yolu da denemeye kararlı görünüyor. Anayasa değişikliği zor bir süreç olsa da, Meclis’in alacağı erken seçim kararı ile Erdoğan’ın görev süresinin beş yıl daha uzatılması çok daha kolay bir seçenek olarak değerlendiriliyor. Muhalefetin de gündeme gelebilecek bir erken seçim önerisine “hayır” diyemeyeceği savunuluyor.

Erdoğan Sonrası Adaylar Kim Olacak?

AK Parti kulislerinde, Erdoğan sonrası için çeşitli isimler ve formüller konuşuluyor. Parti içinde birçok kişi, Erdoğan’ın yeniden aday olamasa da siyaseti bırakmayacağına ve partisinin genel başkanlığını sürdüreceğine inanıyor. Erdoğan’ın, partinin genel başkanı olarak güçlü bir cumhurbaşkanı adayı çıkarıp seçim çalışmalarının yakın takipçisi olacağı ifade ediliyor.

Olası adaylar arasında Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar, mevcut Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve son dönemlerde öne çıkan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan gibi isimler konuşuluyor. Ancak, zaman içinde farklı isimlerin de gündeme gelebileceği belirtiliyor.

Akşener Rozetsiz Gitmiş: "Saray’a Teslim Olan MHP’de Yer Almayız"

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşme, partisinde büyük tartışma yarattı. MHP’den ayrılıp İYİ Parti’yi kuran ekipten gelen tepkiler, Akşener’in bu ziyaretle parti yönetimine zarar verdiği yönünde. Akşener’in Erdoğan ile görüşürken rozetini çıkarması ve sosyal medya hesabından İYİ Parti’nin sembolünü kaldırıp yerine bulutlu bir hava fotoğrafı koyması, partililer tarafından eleştirildi. Bir siyasetçi, “Parti Akşener’i değil, Akşener partiyi bıraktı” ifadelerini kullandı.

MHP’den Nüfus İçin Yeni Teşvik Önerisi

Doğurganlık oranının düşmesi, AK Parti ve MHP’yi harekete geçirdi. AK Parti, doğum oranını artırmak için dört ay olan ücretli doğum izninin süresinin çocuk sayısına göre kademeli olarak artırılmasını tartışıyor. MHP Ordu Milletvekili Naci Şanlıtürk ise, kadınların işe girişten önce yaptıkları doğumların da emeklilikte borçlanarak saydırılması önerisinde bulundu. Şanlıtürk, “Erkek sigortalılar askerlik süresini borçlanabiliyorken, kadınlar sadece işe giriş tarihinden sonra doğan çocukları için doğum borçlanması yapabiliyor. Bu haksızlık giderilmeli” dedi.

Meclis’te 'Yeni Anayasanın Önünü Açacak Düzenleme' Hazırlığı

Yerel seçimler nedeniyle Meclis çalışmalarına ara verilmesi, Meclis’in çalışmalarının uzamasına neden oldu. AK Parti’nin planlamasına göre, Meclis 2 ay daha çalışacak ve ardından tatile girecek. Bu sürede birçok düzenlemenin yasalaşması bekleniyor. Yaz tatilinde ise, Meclis İçtüzüğünde değişiklik yapılması için hazırlık yapılacak. Yeni sistemle, yasa görüşmelerinde komisyonların ağırlığının arttığı, Genel Kurul’da sadece oylamaların yapıldığı bir düzenleme hedefleniyor. MHP’nin de sıcak baktığı bu değişiklik, yeni anayasa yapımının önünü açabilir.

www.yerelgundem.com

Kaynak: Gazete Duvar