Akar ile Şoygu Telefonda Görüştü

Mariupol olmak üzere, sivillerin emniyetli bir şekilde karadan ya da denizden tahliye edilmesinin aciliyetini vurguladı.

Akar ile Şoygu Telefonda Görüştü


Akar ile Şoygu Telefonda Görüştü

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile telefonda görüştü. Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Akar görüşmede, Ukrayna’da insani durumun düzeltilmesi ve bölgede huzur ve istikrarın yeniden tesisi için acilen ateşkese gidilmesinin önemini ve başta Mariupol olmak üzere, sivillerin emniyetli bir şekilde karadan ya da denizden tahliye edilmesinin aciliyetini vurguladı.

Bakan Akar, insani yardım konusunda her türlü desteği sağlamaya çalışan Türkiye'nin bölgede barışın temini için bundan önce olduğu gibi bundan sonra da üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini bir kez daha ifade etti.

Rusya’nın Ukrayna işgalinin başladığı 24 Şubat’tan bu yana işgal altında olan Mariupol kentinde insani durumun büyük bir felakete dönüştüğü uyarıları yapılıyor. Kentte çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği sanılıyor. Son olarak Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yürütülen bir tahliye operasyonu kapsamında kentteki çelik fabrikasında mahsur kalan sivillerin bir kısmı konvoy halinde buradan çıkartılmıştı. Ancak Rusya’nın, içerisinde sivillerle birlikte Ukraynalı savaşçıların bulunduğu fabrikaya saldırısının devam ettiği belirtilmişti. Mariupol, Rusya’nın 2014 yılında ilhak ettiği Kırım ile Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesini birbirine bağlamak için Moskova açısından stratejik önem taşıyor.

Türkiye, Ukrayna krizinin çözümü için diplomatik çabalarını sürdürüyor. Son olarak Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Ankara ziyaretinin ardından Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski ile Kiev'de görüştü.

Türkiye ayrıca diplomatik çabaları kapsamında Ukraynalı ve Rus heyetleri Mart ayının sonunda İstanbul’da bir araya getirmişti.

Son olarak Türkiye, Rusya ve ABD arasında bir esir takasına arabuluculuk etmiş böylece yaklaşık üç yıldır Rusya’da hapiste olan eski deniz piyadesi Trevor Reed ve Connecticut’ta uyuşturucu kaçakçılığı suçundan aldığı 20 yıl hapis cezasını çeken Rus pilot Konstantin Yaroşenko, iki ülke arasındaki anlaşma kapsamında 27 Nisan’da Türkiye’de takas edilmişti.

VOA