Büyükelçi Bodnar: Biz barış istiyoruz!

ZELENSKIY'IN ÖNERDİĞİ BARIŞ FORMÜLÜ

Büyükelçi Bodnar: Biz barış istiyoruz!

Büyükelçi Bodnar: Biz barış istiyoruz!

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, ülkesinin barış istediğini bir kez daha vurguladı.

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy'ın sonbaharda düzenlenmesi için çalışma başlattığı Barış Zirvesi'ne ilişkin "Biz barış istiyoruz ve buna farklı yollarla ulaşmaya çalışıyoruz. Bunlardan biri de barış zirvesinin düzenlenmesi ve olabildiğince uluslararası toplumu buna entegre etmek ve katkı sağlamalarını sağlamak. Zelenskıy'ın barış formülü de aslında bu girişimlerin başında geliyor. Barış zirvesi ilk kez geçtiğimiz sene Endonezya'da düzenlenen G20 Zirvesi'nde Zelenskıy tarafından duyuruldu" ifadelerini kullandı.

"BİZ BARIŞ İSTİYORUZ VE BUNA FARKLI YOLLARLA ULAŞMAYA ÇALIŞIYORUZ"

16 Eylül 2023 tarihinde DHA'nın aktardığı habere göre Büyükelçi Bodnar, işgalci Rusya'nın 2 yıldır Ukrayna'da insanlık suçu işlemeye devam ettiğini hatırlatarak, "Biz barış istiyoruz ve buna farklı yollarla ulaşmaya çalışıyoruz. Ukrayna olarak bunun gerçekleştirilmesi senaryoları üzerinde planlamalar yaptık ve olabildiğince katılımın yüksek olacağı bir zirve düzenlemeyi hedeflemekteyiz" dedi.

ZELENSKIY'IN ÖNERDİĞİ BARIŞ FORMÜLÜ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy'ın önerdiği barış formülünün 10 maddeden oluştuğuna dikkat çeken Bodnar, "Bu maddeler; nükleer güvenlik, gıda güvenliği, enerji güvenliği, ulaşım güvenliği, Ukrayna'da ve bölgede kalıcı barışın tesisi, suçluların cezalandırılması ve savaş başlatan tarafın sorumluluk taşıması gibi maddeler. Bu barış formülünün gerçekleştirilmesine olabildiğince daha fazla katılımcı, partner dahil etmeye çalışıyoruz. Bugüne kadar 2 kere güvenlik danışmanları toplantısı gerçekleştirildi. İlkine 35 ülke katılmıştı, 2'ncisine 56 ve bu sayının giderek arttığını görüyoruz. Şimdi ise ulusal güvenlik danışmanları arasında 3'üncü bir toplantının Birleşmiş Milletler Genel Kurul Toplantısı çerçevesinde organize edilmesi üzerine çalışıyoruz. Bu düzenlenecek zirveden de gelecekteki barış zirvesi için bir plan oluşturulmasını ve organizasyonun başlatılmasını umuyoruz" ifadelerini kullandı.

"SONUCUN YAKIN ZAMANDA GELECEĞİNE İNANIYORUZ"

Türkiye'nin Tahıl Koridoru Anlaşması'ndaki rolüne ve anlaşmayı tekrar canlandırma girişimindeki kararlığına minnettar olduklarını ifade eden Bodnar, "Yakın zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanımız Zelenskıy arasında da bir temas olacağını umuyoruz. Devamında da bu temasların Tahıl Koridoruna olumlu etki edeceğini düşünüyoruz. Ukrayna olarak her zaman alternatif güzergahların da değerlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Çünkü bütün umutları saldırgan Rusya'nın tutumuna bağlamak pek doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Bu noktada Türk diplomasisinin gücünün, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın otoritesinin ve sözünün geçerliliğinin oldukça faydalı olacağını ve herkesin beklediği bu olumlu sonucun yakın zamanda geleceğine inanıyoruz" dedi.

QHA