Akar: Türkiye, NATO güvenliğinin merkezinde yer alıyor

'TÜRKİYE, NATO'YA KESİNTİSİZ BİR ŞEKİLDE KATKI SAĞLIYOR'

Akar: Türkiye, NATO güvenliğinin merkezinde yer alıyor


Akar: Türkiye, NATO güvenliğinin merkezinde yer alıyor

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Türkiye, NATO'yu kendi güvenliğinin merkezine koymakta ve aynı zamanda NATO'nun güvenliğinin merkezinde yer almaktadır" dedi.

DUVAR - NATO'nun Muharip Kolordu görevini 2023 yılında üstlenecek 3'üncü Kolordu (HRF) Komutanlığı'nı muharebe harekatı görevine hazırlamak amacıyla gerçekleştirilen On Guard-2021 (Tetikte-21) Tatbikatı'nın "Seçkin Gözlemci Günü" faaliyetlerini takip eden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Türkiye, NATO'nun ikinci büyük ordusu olarak, İttifak'ın yükünü ve tüm değerlerini paylaşarak NATO'yu kendi güvenliğinin merkezine koymakta ve aynı zamanda NATO'nun güvenliğinin merkezinde yer almaktadır" ifadelerini kullandı. 

Tatbikatın düzenlendiği Çok Uluslu Müşterek Harp Merkezi Komutanlığı'nda brifing alan Akar, küresel ve bölgesel düzeyde risk ve tehditlerin arttığı bir dönemden geçildiğini belirtti. Uluslararası güvenlik ve savunma örgütlerinin sorumluluğunun her zamankinden daha ağır olduğuna dikkat çeken Akar, "NATO İkinci Dünya Savaşı'ndan beri Avrupa'nın güvenliğinin temelini oluşturmuş bir teşkilattır. Tarihteki en başarılı ittifak olarak NATO'nun her zaman olduğu gibi canlı ve etkin olduğuna inanıyoruz" dedi. 

'TÜRKİYE, NATO'YA KESİNTİSİZ BİR ŞEKİLDE KATKI SAĞLIYOR'

Türkiye'nin NATO'nun 70 yıllık müttefiki olduğunu vurgulayan Akar, AA'nın aktardığına göre şunları söyledi:

"Türkiye, DEAŞ, El Kaide, PKK/YPG, FETÖ ve diğer terör örgütleriyle aynı anda mücadele ederken, bölgesindeki risk, tehdit ve tehlikelerle meşguliyetine rağmen İttifak'ın tatbikatlar, kuvvet yapısı ve kadrolarına kesintisiz bir şekilde katkı sağlamaya devam etmekte, NATO ve Avrupa'nın sınırlarını teröre, kaçakçılığa ve insan kaçakçılığına karşı korumak için ne gerekiyorsa yapmaktadır. NATO'nun ikinci büyük ordusu olarak, İttifak'ın yükünü ve tüm değerlerini paylaşarak NATO'yu kendi güvenliğinin merkezine koymakta ve aynı zamanda NATO'nun güvenliğinin merkezinde yer almaktadır."

Türkiye'nin bu sene VJTF Land yani NATO'nun hazır gücünün Kara Unsur Komutanlığı görevini başarıyla yerine getirdiğini dile getiren Akar, "Türkiye, 2022 yılı başından itibaren ise tam harekat kabiliyetine ulaşacak TURMARFOR ile 2023 ve 2028 yılında NATO'nun deniz unsur komutanlığı görevini üstlenecektir. Ayrıca Müşterek Hava Unsur Komutanlığı yeteneği kazanmış bir müttefik olarak, 2025 Hava Unsur Kuvveti Komutanlığını yerine getireceğiz" diye konuştu. (DUVAR HABER MERKEZİ)