Akif Beki: Eski CHP'nin boşluğunu şimdi AK Parti doldurmaya çalışıyor

"CHP'YE ATATÜRKÇÜLÜ SATMAK BAŞKA BİR ŞEY"

Akif Beki: Eski CHP'nin boşluğunu şimdi AK Parti doldurmaya çalışıyor


Akif Beki: Eski CHP'nin boşluğunu şimdi AK Parti doldurmaya çalışıyor

Yıldıray Oğur ve Akif Beki, Reşitpaşa Yokuşu'nda gündemi değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, CHP'yi Atatürk üzerinden eleştirmesine değinen Beki, "Bu ülkenin kurucusu, liderini saygıyla anarsın, bu başka bir şey. kalkıp CHP'ye Atatürkçülük satmak başka bir şey" dedi.

Yıldıray Oğur ve Akif Beki Reşitpaşa Yokuşu'nda, siyasette devam eden 'küfür' tartışması ve AK Parti'nin yaptığı Kemalizm değerlendirildi. Beki, "AK Parti, eskiden CHP zihniyeti diye yerden yere vuruyordu, şimdi eski CHP zihniyetini pamuklara sarıyor" diye değerlendirdi.

"CHP'YE ATATÜRKÇÜLÜ SATMAK BAŞKA BİR ŞEY"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk'ü anma töreninde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef aldı. Erdoğan, "Şayet Gazi hayatta olsaydı, bunları o partiden sopayla kovalardı" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın CHP'ye ilişkin sözlerine 'tuhaf' diyen Beki''. Atatürkçü çizgisiyle problemli olan harekatın tarafı yapıyor bir de bunu. Bu grotesk bir durum. Bir AK Parti taraftarına oturmayacak elbise" dedi.

"CHP, RİSK ALIP AÇILIM YAPTI"

AK Parti'den gelen eleştirilerle, ulusalcılardan CHP'ye gelen eleştirilerin aynı olduğunu vurgulayan Oğur, "CHP dana önce ulusalcı ve daha sert Kemalistlerin elindeydi. Sürekli laiklik krizlerinin çıktığı dönemlerdi. O zamanlar CHP'nin değişmesi gerektiğini söylüyorlardı. Şimdi CHP istedikleri CHP oldu. Yani hayallerdeki CHP gerçek oldu" dedi.

"BIRAKMIYOR ÜLKE NORMALLEŞSİN"

Beki, 2011 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, CHP'yi ne sağ ne de sol parti olduğunu kürsüden haykırdığını hatırlatarak, "CHP'yi kürsülerden, Avrupa'ya, batıya şikayet ediyordu. Ne sağ ne de sol partiye benzemediği ve sosyalist enternasyonel olmadığı için. AK Parti kendisine açılan kapatma davasını, batıyla dayanışması sayesinde başardı. Hem CHP'yi dış güçlerim maşası diye lanse ediyor, hem dış güçlere uyarı çektiği için azarlıyor. Kılıçdaroğlu'nun Kandil açıklamalarından bile rahatız oluyor" ifadelerini kullandı.

KARAR