AKP İstanbul il başkanı, erken seçimi ağzından mı kaçırdı?..

Kara Salı… Bir daha anlatmaya gerek var mı?..

AKP İstanbul il başkanı, erken seçimi ağzından mı kaçırdı?..


AKP İstanbul il başkanı, erken seçimi ağzından mı kaçırdı?..


Kara Salı… Bir daha anlatmaya gerek var mı?..

Aynı zamanda müthiş bir siyasi trafik yaşanıyordu başkent Ankara’da… MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında, Cumhur İttifakı’na ayar vermeye devam ediyordu;

“Devlet Başkanını veya Cumhurbaşkanını halkın seçtiği tüm sistemlerde demokratik meşruiyet gereğince geçerli oyların salt çoğunluğu ile seçilmesi temel kaidedir. Salt çoğunluk usulünü değiştirmeye kalkmak ve bu konuyu tartışmaya açmak, yönetim sistemine karşı güvensizliği ve şüpheyi körükleyecektir.

Takdir ederseniz ki bu doğru değildir, masum bir talep değildir, Türkiye’nin çıkarına uygun olamayacaktır. Bize göre, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi lehine söylenebilecek en güçlü argümanlardan biri, yüzde 50+1 oyla iktidara gelebilmek için partiler arası uzlaşmayı sağlaması ve kutuplaşmayı azaltmasıdır.

Milli birlik ve bütünlük için hayati önemde olan bu güçlü yönü savunmak yerine, bundan geri adım atma anlamına gelen yüzde 40 oranını dillendirmek başkalarının değirmenine su taşımaktır. Bunu uluorta konuşanlar da iyi niyetli sayılamayacaktır.

Tekraren söylüyorum, erken seçim falan yoktur. Seçim 2023 yılının haziran ayında yapılacaktır. ‘Seçim de seçim’ diyenler bozgun siyasetinin taraftarlarıdır. Seçim demek kime hizmettir, nasıl bir siyaset anlayışıdır? Ekonomik sıkıntıları biliyoruz. Bu kez başaramayacaklar.”

★★★

Devlet Bahçeli konuşurken döviz yükselmeye devam ediyor, ne yapacağını şaşıran şirketler ekranlarını kapatıyordu…

“ Hâlâ erken seçim, erken seçim. Ya olmayacak erken seçim… Bunlar kiminle yürüdüklerinin farkında değiller. Geçti onlar, tarih oldu. 15 ayda 20 ayda bir seçim yapmak bunlar ilkel kabilelerin işidir.”

Seçimin 2023’de  zamanında  yapılacağını iddia eden Tayyip Erdoğan ne hikmetse il başkanlarına “kapı kapı dolaşın” talimatı vermekten de geri duramıyordu…

Daha önce de dile getirmiştim; AKP Grup Başkanı Naci Bostancı’nın genel merkez seçim karargahına çekilmesi bir erken seçim hazırlığıdır.

“O ayıya ben de hakkımı helal etmiyorum!..” başlıklı yazımı önceki gün kaleme alırken Ankara’da sıcak siyasetin tam göbeğinde olan bir dostum aradı. Yazıya ara verdim çünkü anlattıkları çok önemliydi ve bilgilerinin sağlamlığına her zaman güvenirim.

Dostum, Devlet Bahçeli ve Tayyip Erdoğan’ın peş peşe yaptıkları açıklamaları değerlendirdikten sonra, “Tayyip bey görevi Mücahit Arslan’a verdi. 19 Haziran 2022’de seçim yapılacakmış gibi hazırlıklara başladılar” dedi. Ortalık yanıp kavrulurken  ve Cumhur İttifakı ortaklarından keskin bir dille “seçim 2023’de” açıklamaları gelirken dostumun bu iddiasına “şaşırmadım” desem yalan olur. Kendisine de hayret ettiğimi açık bir dille belirttim. Ha bu arada, Mücahit Arslan’ın kim olduğunu bilmeyenler için bir ara not vereyim; gerçek adı Ali İhsan Arslan’dır. AKP Ankara milletvekili Ali İhsan Arslan ta en başından beri Tayyip Erdoğan’ın gerçek kara kutusudur. O çevrelerde kendisine adı ile değil de Mücahit olarak hitap edilir.

Bomba kulis  haberini veren dostuma, “Piyasaların bugünkü halini ve ekonomik krizi görmüyor musun?. Bu halde nasıl erken seçime gidecekler?.. Göz göre göre kaybetme riskini nasıl alacaklar” diye sordum. Yazılmamak kaydıyla konuştuklarımızı ayıkladıktan sonra söylediklerini şöyle aktarabilirim;

★★★

Sanki, siyasetçi dostumun bu söylediklerini  teyit edercesine, 1 gün sonra, dün (Çarşamba) haber sitelerine AKP İstanbul il başkanı Osman Nuri Kabaktepe’nin Twitter hesabından yaptığı paylaşım düştü;

“Finansal krizlerle, ekonomik manipülasyonlarla Türkiye’yi dize getirmeye çalışmak, daha önce denenen ve başarılı olmayan operasyonlardır. Türkiye’ye yön vermenin tek yolu sandıktır. Aziz milletimizin iradesi, bu operasyonların üstündedir.”

AKP için böyle önemli merkezin başındaki isim seçimi işaret ediyordu; “Tek yol sandık”..

AKP İstanbul il başkanı Osman Nuri Kabaktepe’nin saray bağlarını dikkate aldığımda, olup bitenlerden ve hazırlıklardan habersiz bir şekilde bu paylaşımı yaptığını düşünemem. Bir de derler ya “ateş olmayan yerden duman tütmez”…

https://www.korkusuz.com.tr/akp-istanbul-il-baskani-erken-secimi-agzindan-mi-kacirdi.html

AHMET TAKAN / KORKUSUZ