Ankara ve Riyad aracılık etmişti... Zelenskiy: Azov komutanları Türkiye'de kalacak

Zelenskiy ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkürlerini de iletti.

Ankara ve Riyad aracılık etmişti... Zelenskiy: Azov komutanları Türkiye'de kalacak


Ankara ve Riyad aracılık etmişti... Zelenskiy: Azov komutanları Türkiye'de kalacak

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları anlaşmaya göre, Rusya’nın serbest bıraktığı Ukraynalı askerlerin arasında bulunan 5 Azov komutanının savaş bitene kadar Türkiye’de kalacağını açıkladı. Zelenskiy ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkürlerini de iletti.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, Rusya’nın serbest bıraktığı Ukraynalı askerlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Zelenskiy, "Erdoğan ile yaptığımız anlaşmaya göre, 5 Azov komutanı, savaş bitene kadar iyi koşullarda Türkiye’de kalacaklar. Ailelerini görebilecekler." diye konuştu.

Öte yandan Zelenskiy, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, halkımızı özgürleştirme hususundaki öncü rolünden dolayı içtenlikle teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Zelenskiy'nin açıklaması şu şekilde:

EVLERİNE GERİ DÖNECEKLER

Zelenskiy, Ukrayna'nın, ülke için savaşan 10 yabancıyı geri aldıklarını belirterek, "Bunlar, 5 Birleşik Krallık vatandaşı, 2 ABD vatandaşı ve Fas, İsveç ve Hırvatistan vatandaşları. Suudi Arabistan'ın arabuluculuğuyla evlerine geri dönecekler. Katkıda bulunan herkese gerçekten minnettarım" dedi.

NE OLMUŞTU?

Suudi Arabistan arabuluculuğunda Rusya ile Ukrayna arasında yapılan esir değişimi kapsamında çeşitli uyruklardan 10 kişinin serbest bırakıldığı bildirilmişti.

KARAR