Truss'tan Erdoğan'a Ukrayna mesajı: Savaşı Kiev kazanacak

"KİEV KAZANABİLİR VE KAZANACAK"

Truss'tan Erdoğan'a Ukrayna mesajı: Savaşı Kiev kazanacak


Truss'tan Erdoğan'a Ukrayna mesajı: Savaşı Kiev kazanacak

Birleşik Krallık Başbakanlık Ofisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İngiltere Başbakanı Liz Truss'ın New York'ta yaptığı görüşmeye ilişkin bir açıklama yaptı. Truss'ın Erdoğan'la görüşmesinde, Kiev'in savaşı kazanacağını söylediği ve uluslararası toplumun Ukrayna'nın egemenliğine destek vermesi gerektiği çağrısında bulunduğu belirtildi.

Birleşik Krallık Başbakanlık Ofisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İngiltere Başbakanı Liz Truss’ın dün New York’ta yaptığı görüşmeye ilişkin açıklama yaptı.

"KİEV KAZANABİLİR VE KAZANACAK"

İkili ilişkiler ve Ukrayna-Rusya savaşına değinilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Başbakan, 21 Eylül'de BM Genel Kurulu'nda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Görüşme, Ukrayna'nın son zamanlarda kazandığı toprakların etkisi ve Rus işgalini püskürtmedeki başarısı da dahil Ukrayna'daki çatışma odaklıydı. Başbakan mesajının net olduğunu belirtti: Kiev kazanabilir ve kazanacak ve uluslararası toplum Ukrayna'nın egemenliğine destek vermeli. Başbakan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Karadeniz üzerinden yapılan hayatı önemdeki tahıl ihracatını sağlama hususundaki rolünden ve yeni tehlikeler karşısında kritik olan NATO genişlemesine verdiği destekten dolayı tebrik etti.

cumhurbaskani-erdogan-liz-truss-7073.jpg

‘BAŞBAKAN MEMNUNİYETLE KARŞILADI’

Başbakan ayrıca, ticaret ve yatırım alanlarındaki azımsanmayacak artış ve yeni savunma iş birliği de dahil olmak üzere son yıllarda İngiltere-Türkiye ikili ilişkilerinin derinleşmesini memnuniyetle karşıladı. Liderler, nükleer enerji de dahil olmak üzere temiz enerji ve son teknoloji savunma teknolojisi ve ticareti alanlarında iki ülke arasındaki ortaklığı daha da geliştirme fırsatlarını ele aldılar.”

KARAR