Ukrayna geliştirdiği yerli İDA ile Rus füze gemisini vurdu

2 RUS DEVRİYE GEMİSİ VURULDU

Ukrayna geliştirdiği yerli İDA ile Rus füze gemisini vurdu

Ukrayna geliştirdiği yerli İDA ile Rus füze gemisini vurdu

Ukrayna, Karadeniz'de Rus işgali altındaki Kırım'ın Akyar yakınlarındaki bölgede, bir Rus füze gemisini İDA ile vurdu.

Ukrayna, geliştirme aşamasında olan Sea Baby isimli insansız deniz aracı (İDA) ile Karadeniz’de Akyar (Sivastopol) yakınlarında bulunan Rus askeri gemisini vurdu.

Ukrayna Güvenlik Servisindeki (SBU) kaynaklara atıfta bulunan Ukrayna basını, SBU tarafından geliştirilen ve test aşamasında olan Sea Baby insansız deniz aracı ile Karadeniz’de, işgalci Rusya’ya ait Samum isimli füze gemisinin vurulduğunu bildirdi. Geminin arka kısmına isabet eden İDA’nın ciddi bir hasara yol açtığı belirtildi. 

SBU kaynakları, vurulan ve su aldığı belirlenen gemiyi Rus ordusunun, bölgeden çekmek zorunda kaldığını bildirdi. Rusya Savunma Bakanlığı, 14 Eylül’de Ukrayna ordusunun Samum gemisine saldırı girişiminde bulunduğunu açıklamıştı.

UKRAYNA'NIN YERLİ İDA'SI

Sea Baby insansız deniz aracı, Rusya'nın geniş çaplı işgal saldırısı başlatmasının hemen ardından başlayan ve aylardır devam eden çalışmalar sonucunda geliştirildi. Ukrayna'nın geliştirdiği İDA fırtınalı havada çalışabiliyor. Rus füze gemisinin hedef alındığı operasyon sırasında dalga yüksekliğinin 1.5-2 metre olduğu belirtildi.

Ukrayna, Rusya'nın Kırım'ı işgalinin ardından Kerç Boğazı üzerinde yasa dışı olarak inşa ettiği ve Ukrayna'nın güneyine asker ve teçhizat sevk etmek için kullandığı Kerç Köprüsü’ne 17 Temmuz 2023’te gerçekleştirdiği saldırıda da Sea Baby İDA’sını kullanmıştı.

2 RUS DEVRİYE GEMİSİ VURULDU

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığından dün yapılan açıklamada; Ukrayna ordusunun, 14 Eylül 2023 sabahı Karadeniz'in güneybatı kesiminde Rus işgal filosuna ait Vasiliy Bıkov tipi iki devriye gemisini vurduğunu bildirdi.

QHA