Dikkat çeken zamanlama: Hedef ORC Araştırma mı Bakan Akar mı

YERDEN YER VURULDU

Dikkat çeken zamanlama: Hedef ORC Araştırma mı Bakan Akar mı


Dikkat çeken zamanlama: Hedef ORC Araştırma mı Bakan Akar mı

AKP Genel Başkan Yardımcısı, Cihannüma Derneği Genel Başkanı ve GENAR'ın sahibi Mustafa Şen'in başında olduğu AKP AR-GE ve Eğitim Başkanlığı'ndan dikkat çeken çıkış...

AKP Genel Başkan Yardımcısı GENAR Araştırma Şirketi'nin sahibi Mustafa Şen'in başında olduğu AR-GE ve Eğitim Başkanlığı'nın hedefinde ORC Araştırma ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar var. 

YERDEN YER VURULDU

Başkanlığın "Kamuoyunun dikkatine" ifadeleri ile paylaşılan mesajda ORC yerden yere vuruldu. Tweet şu şekilde:

"AK PARTİ olarak ORC isimli şirkete yaptırdığımız hiçbir araştırma yoktur. AK PARTİ olarak, bilimsel yeterlilik seviyesinde ve bilimsel etik ilkeler çerçevesinde görmediğimiz kurumlarla çalışmamak prensibimizdir."

ZAMANLAMAYA DİKKAT 

Paylaşımın gazeteci Nevşin Mengü'nün ORC Araştırma Başkanı Mehmet Pösteki ile yaptığı görüşmeyi kaleme almasının ardından gelmesi dikkat çekti. Pösteki Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın 2023’te aday olmak istememesi ya da olmaması durumunda yerine AKP kulislerinde öne çıkan ismin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar olduğunu öne sürmüştü.

SON TAHMİNİ NEYDİ

Firma son anketini ise 1 hafta önce açıkladı. ORC'nin 13-29 Eylül tarihleri arasında 7 Büyükşehirde -İstanbul, Ankara, Mersin, Samsun, Gaziantep, Aydın ve Malatya- toplam 13 bin 650 kişiye sorularak gerçekleştirilen anketin eylül ayı sonunda yapılmış olsaydı partilerin oy oranlarının daha farklı olacağını söyleyen Pösteki’nin tahmini şöyle: 

AKP yüzde 31,9, CHP yüzde 25,9, İYİ Parti yüzde 13,1, MHP yüzde 9,4, HDP yüzde 8,1, DEVA yüzde 4,7 ve Gelecek yüzde 2,9.

İLETİŞİMİ İŞARET ETTİ

Mengü yazısının devamında anket sonuçlarını ve Pösteki’nin görüşlerini şöyle aktardı: 

“ORC Başkanı Pösteki AKP oylarındaki erimeyi, öncelikle iletişim stratejisinin yanlışlığına bağlıyor. 5 Temmuz 2016 darbe girişimi sırasında öldürülen AKP iletişim strateji Erol Olçok dönemini hatırlatıyor. AKP’nin tek sonunu iletişim stratejisi mi? Emin değilim. Pösteki, Erdoğan’ın çevresindeki dar çevrenin gerçek haberleri ve olan biteni Erdoğan’dan sakladığı onu yanlış yönlendirdiği görüşünde. ‘Erdoğan iyi çevresi kötü’ görüşünün ötesinde, tarihte her saraya çıkan/kapanan (saraya çıkınca kapanmak da kaçınılmaz oluyor) liderin aynı sonuçla karşı karşıya kaldığını görüyoruz.”

MUSTAFA ŞEN DETAYI

Öte yandan Mustafa Şen AKP’nin kadrolaşmak için referans aldığı bir dernek olduğu iddia edilen Cihannüma Derneği’nin başkanı... Cihannüma birçok Milli Görüş kökenli isim bulunuyor. Adı diğer dernek ve vakıflar gibi sık sık gündeme gelmeyen dernek, bürokraside etkili yapılardan biri olarak biliniyor.

Odatv.com