Duvar Arkası: MHP'nin hedefi neden Gelecek ve DEVA?

MHP’NİN ‘TABAN SUYU’ KESİLECEK!

Duvar Arkası: MHP'nin hedefi neden Gelecek ve DEVA?


Babacan ve Davutoğlu'nun partileri için en sert açıklamalar neden MHP'den geldi? İş Bankası operasyonu beklemeye mi alındı? AK Parti'ye göre 'erken seçimi gündemde tutan muhalefet' ama amaç ne? Çocuklara cinsel istismar suçlularına af iddiası özelikle mi sızdırıldı... Gelecek Partisi'nden Davutoğlu'nun CHP açıklaması için değerlendirme... Hepsi Duvar Arkası'nda...

MHP’NİN ‘TABAN SUYU’ KESİLECEK!

AK Parti’de etkin görevler üstlenmiş Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu Gelecek Partisi ve Ali Babacan’ın kurduğu Demokrasi ve Atılım Partisi’ne (DEVA) en sert tepkiler bugüne kadar MHP’den geldi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli son açıklamasında yeni partilerin Cumhur İttifakı’nın ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin 2023 yılındaki yapısına karşı güçlü bir muhalefet unsuru oluşturmak maksadıyla düşünülmüş bir ‘FETÖ projesi’ olduğunu ileri sürdü. MHP yöneticileri de yine ağır sözlerle yeni partilerin liderlerini hedef alan açıklamalar yaptı.

Seçime girme yeterliliği için teşkilatlanma çalışmalarını sürdüren Gelecek ve DEVA Partisi yöneticilerine göre MHP’nin bu sert tutumunun ana nedeni “taban suyunun kesilecek” olması. 24 Haziran seçimlerinde kendi seçmeninin büyük kısmını İYİ Parti’ye kaptıran MHP’nin AK Parti’den gelen seçmenle oy yüzdesini koruduğuna dikkat çeken bir yeni parti yöneticisi, “Son seçimde doldur boşalt oldu. MHP oyları İYİ Parti’ye, AK Parti’den rahatsız olanların oyları da MHP’ye gitti. Bir anlamda AK Parti MHP’nin taban suyu oldu. Şimdi AK Parti’nin politikalarından rahatsız olanlar için daha gerçek, kendilerini ait hissedecekleri yeni seçenekler var. Artık bu taban suyunun kesileceğini görüyorlar. Bunun için bu kadar agresif davranıyorlar” dedi.

İŞ BANKASI TEKLİFİ BEKLEMEYE Mİ ALINDI?

AK Parti yönetimi, Atatürk’ün vasiyeti doğrultusunda CHP tarafından temsil edilen İş Bankası’ndaki hisselerin Hazine’ye devrini içeren çalışmayı sürdürüyor. Konu en son AK Parti MKYK toplantısının gündemine gelmiş, devir için formül arayan parti yöneticileri kurula sunum yapmıştı. AK Parti düzenlemede ısrarcı ancak henüz teklife dönüşmedi, hatta bir süre beklemeye alınabileceği konuşuluyor. Meclis kulislerine göre bu beklemenin nedeni ekonomik zorluklar. “Tüm dünyada para aranırken bankalara müdahale olarak yorumlanacak bir girişim sıkıntı yaratır. Çok acele etmemek gerek” deniliyor.

AK PARTİ: ERKEN SEÇİMİ GÜNDEMDE TUTAN MUHALEFET, ÇÜNKÜ…

Siyasetin gündeminden erken seçim tartışmaları düşmüyor. Bir yandan ekonomik tablodaki olumsuzluklar diğer yandan yeni siyasi gelişmeler sık sık erken hatta bir baskın seçimin olabileceği yorumlarına neden oluyor. AK Parti ve MHP yöneticilerine göre ise seçimler zamanında, yani 2023 yılında olacak. Erken seçim tartışmalarını muhalefetin körüklediğini söyleyen bir AK Parti yöneticisi bunun da iki nedeni olduğunu savunuyor. “Erken seçimi sürekli gündemde tutan muhalefet” diyen yetkili, “Erken seçim gündemi geçmişten bu yana muhalefetin alışılmış refleksidir. Bugün böyle yapmalarının da iki nedeni var. Birincisi kendi kadrolarını canlı tutmak istiyorlar. İkincisi seçim söylentisi ile biraz piyasalar bozulsun istiyorlar” diyor.

‘ÖNERGEYİ AK PARTİ SIZDIRDI, AMAÇ TEPKİYİ ÖLÇMEK’

Covid-19 salgını nedeniyle hızla çıkarılan ceza infaz kanunu değişikliği görüşmelerine damga vuran tartışmalardan biri çocuklara cinsel istismar suçlularına da af getirileceği iddiasıydı. İnfaz teklifi görüşmelerinin son günü sosyal medyada paylaşılan bir değişiklik önergesi kadın örgütlerini ayağa kaldırdı. Ancak sosyal medyada binlerce kez paylaşılan bu önerge ne Meclis’e sunuldu ne de oylandı. Hatta AK Parti’den yapılan açıklamalarda söz konusu teklife bu yönde bir önerge eklemek için de bir planlama yapılmadığı söylendi. Peki sosyal medyada büyük tepkiye yol açan bu önerge sosyal medyaya nasıl yansıdı? Bu sorulara farklı yanıtlar var. Meclis kulislerinde konuşulan bir iddiaya göre söz konusu önergeyi AK Parti bilinçli olarak sızdırdı. Amaç da kadın örgütlerinin ve genel kamuoyunun tepkisini ölçmek, ayrıca tartıştırarak toplumun bunu kanıksamasını sağlamaktı.

GELECEK PARTİSİ’NDEN KILIÇDAROĞLU’NA: CHP’Yİ DÖNÜŞTÜRDÜ

Akit TV’de bir programa katılan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun 28 Şubat üzerinden yaşanan bir tartışmada “Hayatım CHP zihniyetiyle mücadele etmekle geçti” sözleri tartışma yarattı. Davutoğlu’nun bu sözlerine karşı sosyal medyada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeni partiler için ‘parlamenter sistem, güçler ayrılığı gibi demokratik temel kurallar noktasında görüş birliği olduğunu’ söyleyerek, “‘Millet İttifakı’nın öngördüğü ortak noktalarda benzerliklerimiz çok fazla. Hatta yüzde 99 oranında diyebilirim” sözleri paylaşıldı. Gelecek Partisi yöneticilerine göre, Davutoğlu’nun sözleri de partilerinin genel tutumu da bugünkü CHP’ye dönük değil. Hem 28 Şubat sürecini hem de 2002-2010 arası Deniz Baykal dönemini hatırlatan bir parti yöneticisi, “O dönemi hatırlayın. Sabah akşam ‘laiklik’ dendi, toplum bunun üzerinden ayrıştırıldı. Kılıçdaroğlu ile bu değişti. Kılıçdaroğlu CHP’yi dönüştürdü. Davutoğlu’nun söylemi geçmiş CHP dönemine dair” dedi.

DUVAR