Erdoğan – Mike Pence görüşmesi 1 saat 40 dakika sürdü

ABD Başkanı Trump'ın küstah mektubunun gölgesinde

Erdoğan – Mike Pence görüşmesi 1 saat 40 dakika sürdü


Son dakika… Erdoğan – Mike Pence görüşmesi 1 saat 40 dakika sürdü

ABD Başkanı Trump'ın küstah mektubunun gölgesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile görüştü. Saat 14:30'da başlayacağı açıklanan görüşme gecikmeli olarak saat 15:40'da başladı. İkili arasındaki görüşme 1 saat 40 dakika sürdü. Daha sonra heyetlerarası görüşmeye geçildi.

 

İşte dakika dakika Ankara’daki kritik gün…

UÇAK SAAT 13’TE İNDİ

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’ye geldi. ABD Başkan Yardımcısı Pence ve ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun uçağı saat 13:00 sıralarında Ankara Esenboğa Havaalanı’na indi. Mike Pence buradan Mike Pompeo,  Robert Charles O'Brien ve beraberindeki heyetle ABD Büyükelçiliği’ne geçti.

SARAY’DA FUAT OKTAY KARŞILADI

Mike Pence’i Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay kapıda karşıladı. İkili basına fotoğraf verdikten sonra içeri geçti.

ÇAVUŞOĞLU – O’BRIEN GÖRÜŞMESİ

Pence’nin ziyaretinde önce, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı O’Brien ve ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ile Dışişleri Bakanlığı’nda heyetler arası görüşme gerçekleştirdi.

 

Basına kapalı yapılan toplantı, yaklaşık 45 dakika sürdü. Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence arasında gerçekleştirilecek görüşmenin ayrıntılarının masaya yatırıldığı kaydedildi.

 

SAAT 15:40 – CUMHURBAŞKANLIĞINDA GÖRÜŞME

Trump'ın tarihe “Küstah Türkiye mektubu” olarak geçecek mektubunun gölgesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'i saat 15.00’da Beştepe’de kabul edecekti ancak görüşme gecikmeli olarak saat 15:40’da başladı. Görüşme 1 saat 40 dakika sürdü.

Erdoğan-Pence görüşmesinin ardından heyetler arası görüşmeye geçildi. Pence ile birlikte ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne geldi.

ERDOĞAN, JEFFREY İLE TÜRKÇE KONUŞTU

Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pence ile görüşmeden önce Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey ile Türkçe diyalog kurdu. Jeffrey, Erdoğan’a “Merhaba Sayın Cumhurbaşkanı nasılsınız?” diye sordu. Erdoğan da “İyiyim, sizler nasılsınız?” karşılığını verdi. Jeffrey, “Çok iyiyim sağ olun” dedi.

O BRIEN AKAR İLE GÖRÜŞTÜ

Öte yandan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert Charles O'Brien ve beraberindeki heyet dün akşam ilk olarak Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile görüştü. Toplantıda başta Güvenli Bölge olmak üzere Suriye'deki son durum, savunma ve güvenlik konularında görüş alışverişinde bulunulduğu aktarıldı.

SÖZCÜ