Erdoğan’dan Gezi Yorumu: “AİHM’lik İş Kalmadı”

Özgür Özel’e tazminat davası

Erdoğan’dan Gezi Yorumu: “AİHM’lik İş Kalmadı”


Erdoğan’dan Gezi Yorumu: “AİHM’lik İş Kalmadı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan ziyareti öncesinde Atatürk Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ziyareti iki kardeş ülke arasında yeni bir dönemin başlangıcı olarak nitelendirdi. Erdoğan, Gezi Davası’yla ilgili de “AİHM’lik bir iş kalmadı” dedi.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmesinden sonra gerçekleşecek ilk resmi gezi öncesinde Erdoğan “Ziyaretim, iki kardeş ülke olarak yeni bir işbirliği dönemini başlatma yönündeki ortak irademizin tezahürüdür. Ziyaretim vesilesiyle Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerini tüm boyutlarıyla gözden geçireceğiz” diye konuştu.

Erdoğan ziyaret kapsamında iki ülke arasında askeri, ekonomik, kültürel ve ticari tüm alanlarda yeni bir dönemin başlaması için gayret içerisinde olacaklarını söyledi.

Açıklamasında özellikle inşaat sektörüne değinen Erdoğan, Türk müteahhitlerin son 20 yılda Suudi Arabistan’da gerçekleştirdikleri projelerin bedellerinin 24 milyar dolara ulaştığını belirtti.

Erdoğan COVID-19 salgını sonrası bu sene Hac ve Umre ziyaretlerinin yeniden başlayacak olmasından memnuniyet duyduğunu da dile getirdi. Erdoğan hac ziyaretiyle ilgili olarak “Ülkemiz bu yıl için 37 bin 770 kişilik bir kontenjana sahip olacaktır. Diyanet İşleri Başkanlığı’mız, gerekli çalışmaları Suudi makamlarıyla yakın işbirliği içerisinde sürdürmektedir. Umre içinse bir böyle bir rakam (kısıtlama) söz konusu değildir” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Suudi Arabistan’la Türkiye arasında özellikle yenilenebilir enerji konusunda ciddi bir potansiyel bulunduğunu bu konuda işbirliklerinin artacağını söyledi.

Erdoğan ikili meseleler dışında bölgesel konuların da tartışılacağını söylerken Türkiye’nin Körfez bölgesindeki ülkelerin istikrar ve güvenliğine büyük önem verdiğini belirtti. Erdoğan, Suudi Arabistan’ı hedef alan insansız hava araçlı ve füzeli saldırıları kınadığını söyledi.

“Putin teşekkür etmek için aradı”

Erdoğan gazetecilerin soruları üzerine Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’le yaptığı telefon görüşmesiyle ilgili de bilgi verdi. Erdoğan, ”Bölgede barışın yakın olması temennisi içerisindeyiz. Guterres bize uğradı. Bizimle görüşmeyi yaptıktan sonra Moskova’ya geçti. Lavrovla ve Putin’le yaptığı görüşmelerden sonra beni tekrar aradı ve görüşmelerin olumlu olduğu istikametinde bana bilgiler verdi. Dün de Sayın Putin’le yaptığımız görüşmede, Putin de aynı kanaatleri ifade etti ve BM’nin devreye girmesinin gelecek açısından olumlu olduğu kanaatini o da dile getirdi” dedi.

Rusya lideri Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan telefonla görüştü.
Rusya lideri Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan telefonla görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Putin’in kendisini arama gerekçesinin Rusya ve ABD arasında yapılan hükümlü takası olduğunu söyledi. Türkiye’nin bu takasla ilgili devreye girdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı, “Milli İstihbarat Teşkilatı’mızın (MİT) devreye girmesi neticesinde Ankara’da bu takas gerçekleşti. Bunun için Sayın Putin bize aynı zamanda bir teşekkürde bulundu. ‘Sizlerin bu konularda attığınız adımlara inanıyoruz, güveniyoruz ve bu son adım da bizim için gerçekten çok olumlu bir gelişme oldu ve bundan dolayı teşekkür için aradım. Bundan sonra da yine sıkı temas halinde olalım ve bu süreci olumlu şekilde neticelendirelim’ dedi” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden’la da bir görüşme yapıp yapmayacağı şeklinde bir soruya da Biden’ın araması halinde görüşeceğini söyledi.

Özgür Özel’e tazminat davası

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gezi Parkı davası kararının açıklanmasının ardından CHP milletvekili Özgür Özel’in kendisiyle ilgili sarf ettiği sözlerle ilgili ise dava açacaklarını açıkladı. Erdoğan, “Bu zattın şu anda milletvekili olduğu için cezai bir durumu belki olmayacak ama en azından manevi tazminat noktasında başındaki ağababası nasıl Man Adası olaylarından bedel ödediyse aynı durum şimdi. Bunun için de avukatlarımız davalarını açıyorlar. Sadece bu değil, bunlarla beraber aynı şekilde hareket eden ağzı bozuk tipler kimlerse bunların hepsine avukatlarımız davalarını açacaklar. Dokunulmazlığı olmayanlar için cezai davalar açılabilir. Avukatlarımız bunların çalışmasını yapıyorlar. Adı Özgür ama soyadı çok garip olan bu zatla ilgili de şu anda avukatlarımız davaları açıp Türkiye Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanına hakaret yapılabilir mi yapılamaz mı? Demek ki ders almamış. Bunlar manevi tazminat davalarıdır” dedi.

“AİHM’lik iş kalmadı”

Erdoğan, Gezi Parkı Davası’nda ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan Osman Kavala’nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’yle ilgili sürecine dair bir soru üzerine de “AİHM’le ilgili olarak da bunlar uluslararası hukuku da bilmiyorlar. Artık AİHM’lik iş kalmadı, bitti o iş. Neden bitti? Çünkü burada hüküm giydi. Hüküm giydiği için bu işin artık AİHM’le alakası yok. AİHM alacak, bakacak edecek ama ‘hüküm giydi’ diyecek, bu işi artık masadan kaldıracak. Bu tabi ağırlaştırılmış bir müebbettir ve Türk yargısının vermiş olduğu bu karara yerlisi yabancısı saygı duymak mecburiyetinde. Başka ülkelerin hukuku var da bizim ülkemizin hukuku yok mu? Şu anda bu hukuk çalışmaya başlamıştır ve Türkiye’de özellikle yerli Soros, Gezi olaylarının koordinatörlüğü sebebiyle devleti hiçe sayan, devletin kurumlarına saldıran, bunun bedelini ödeyecektir. Olay bu” değerlendirmesini yaptı.

VOA