Ermenistan'la Üçüncü Tur Görüşmeler 3 Mayıs'ta

Avusturya'nın başkenti Viyana'da 3 Mayıs'ta başlayacağını açıkladı.

Ermenistan'la Üçüncü Tur Görüşmeler 3 Mayıs'ta


Ermenistan'la Üçüncü Tur Görüşmeler 3 Mayıs'ta

Türk Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ve Ermenistan özel temsilcilerinin iki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirmek amacıyla yürüttüğü görüşmelerin üçüncü turunun Avusturya'nın başkenti Viyana'da 3 Mayıs'ta başlayacağını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Türkiye ve Ermenistan Normalleşme Süreci Özel Temsilcileri Büyükelçi Serdar Kılıç ve Ermenistan Meclis Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan arasındaki üçüncü görüşme, 3 Mayıs 2022 tarihinde Viyana'da gerçekleştirilecektir" denildi.

Ankara'nın Ermenistan ile 1993’ten bu yana hiçbir diplomatik veya ticari bağı yok. Ancak Türkiye, Aralık ayından bu yana, Azerbaycan'la işbirliği içinde Ermenistan'la ilişkileri normalleştirmek için çalışıyor.

Taraflar hiçbir zaman onaylanmayan 2009 barış anlaşmasından bu yana ilk kez yeniden ilişki kurmak için Ocak ayında görüşmelerde bulundu. Şimdiye kadar iki tur görüşme gerçekleştirildi.

Bu görüşmeler sonucunda iki ülkenin dışişleri bakanları geçen ay ilk kez biraraya gelmişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ile Antalya Diplomatik Forumu sırasında görüşmüştü.

VOA