Erdoğan’ın İsmailağa ziyaretinin perde arkası

Erdoğan’ın İsmailağa Cemaatini ziyaret etmesi ve bunu kamuoyuna duyurması

Erdoğan’ın İsmailağa ziyaretinin perde arkası


Sabahattin Önkibar yazdı

Erdoğan’ın İsmailağa ziyaretinin perde arkası

Bayram değil, seyran lakin Tayyip Erdoğan sürpriz bir şekilde İsmailağa Cemaati’ni “öptü”, pardon dergahını ziyaret etti.

Ziyarette cemaatin veliahtı Hasan Kılıç Hoca ile Cemaatin halen hasta olan şeyhi Mahmut Hoca’nın oğlu Ahmet Ustaosmanoğlu hazır bulundu.

Peki, bu sürpriz ziyaret niçin mi?

İslamcı cenahın önder ismiyle yaptığımız telefon sohbetinden bir kesit:

- “Sabahattin Bey sizin yazdığınız gibi Tayyip Bey galibe baskın bir seçime hazırlanıyor.”

- “Bilgileriniz, duyumlarınız mı var?”

İSMAİLAĞA ZİYARETİ

-“Evet var… Mesela Sayın Erdoğan’ın İsmailağa Cemaatini ziyaret etmesi ve bunu kamuoyuna duyurması bunun içindir.”

- “Ayrıntı verebilir misiniz?”

- “Bu cemaatin içinde 3 siyasi eğilim var. En ağırlıklı olanı Ahmet Davutoğlu taraftarları. Şeyh Mahmut Hoca’nın yakın çevresi bu cenahta... İkinci kesim Saadet Partisi’ne sıcak bakanlar. Ak Parti bu cemaat içinde üçüncü konumda yani en zayıf halka… Tayyip Bey de bunu gördü ve ilişki tazeleme atağında.”

- “Sonuç alabilir mi?”

- “Bu sorunun iki cephesi var. Birincisi cemaatler malum çıkarları ekseninde hareket eder. Cemaat yönetimleri iktidardan bir şey ister ve alır. Karşılığında seçimden iki gün önce ‘Rüya görüldü oylar Tayyip Bey’e’ denilir ve müritler buna yüzde yüz uyar. Cemaatlerde sorgulama yoktur.”

ERDOĞAN’LA KADER BİRLİĞİ

- “İkinci boyut nedir?”

-“Sadece  İsmailağa’da değil, bütün İslamcı cemaatlerde Tayyip Erdoğan’ın siyaseten sona yaklaştığı  bakışı  egemen... Buradan hareketle cemaatler yarın, yani yakın gelecekte hesap vermeme adına çok dikkatli. Tayyip Erdoğan ile kader birliği içinde görünmek istemiyorlar. İlaveten…”

- “Evet!”

- “Seçimde Sayın Davutoğlu veya Saadet Partisi ile ilişkide olmayı ve onları desteklemeyi yarınları  adına teminat olarak görüyorlar… Bütün cemaatlerin kurmayları, devran döndüğünde büyük bir hesaplaşmanın olacağının farkında ve ona göre pozisyon alma söz konusu.”

AHMET DAVUTOĞLU ETKİSİ VE MENZİLCİLER

- “Ahmet Davutoğlu’nun diğer İslamcı cemaat ve guruplarda etkisi nedir?”

- “Abartmıyorum Erdoğan’ın 10 katı bir etkiye sahip… Tayyip bey oralarda sadece iktidar imkanları ve devlet gücü ile var… Sayın Erdoğan’ı paniğe sokan biraz da budur. Özellikle Güneydoğulu Şeyh ve Meleler Davutoğlu ile yakın temasta.”

- “Menzilciler?”

-“O cemaat iktidarı karşısına alamaz zira, devlet ile iç içe durumdalar. FETÖ’nün boşalttığı pek çok alanda şimdi onlar var... Ancak seçime iki gün kala, güce-anketlere yani var olan iklime göre tavır değiştirebilir ve ‘Rüya görüldü AKP’ye oy yok’ diyebilirler.”

NURCULAR VE SARAYCI GURUPLAR

- “Nurcu Guruplar?”

- “Çok büyük bölümü Davutoğlu’nu destekliyor… Nakşi gurupların içindeki Süleymancılar da ikiye bölündü ve büyük kesim AK Parti’nin karşısında.”

- “Tayyip Bey’i kayıtsız destekleyen yok mu?”

- “Var... Hak-Yolcular, Ensarcılar, Işıkçılar, Erenköy Cemaati ve Uşakilerin bir bölümü. Ancak bu cemaatlerin oy tabanları çok küçük.”

- “Hükmünüz!”

-“Ahmet Bey Tayyip Bey’in İslamcı tabanda var olan halısını çekiyor. Öyle bir görüntü var.”

Sohbetimizin yorumunu okurlarıma bırakıyorum…

Sabahattin Önkibar

Odatv.com