FBI, Trump'ın evini neden bastı?

Kaynaklar, Trump'ın evinden yine kutular dolusu belge çıktığını belirtiyor

FBI, Trump'ın evini neden bastı?


FBI, Trump'ın evini neden bastı?

Kaynaklar, Trump'ın evinden yine kutular dolusu belge çıktığını belirtiyor

T24 Dış Haberler

Eski ABD başkanı Donald Trump'ın Florida'daki evine yapılan FBI baskınının arkasında Beyaz Saray'dan çıkarıldığına inanılan gizli belgeler olduğu belirtildi. 

The Guardian'a konuşan iki kaynak, federal ajanların Mar-a-Lago'daki eve Adalet Bakanlığı'nın Trump'ın yasa dışı bir şekilde eve getirdiği gizli belgeler olduğuna inandığına işaret eden bir arama emriyle geldiğini belirtti. Kaynaklar, yapılan aramanın Trump'a yönelik soruşturmanın bir "cezai soruşturma" olduğuna işaret ettiğini ifade etti. 

Konu hakkında bilgisi olan kaynaklara göre Adalet Bakanlığı'nın Trump'ın evinde gizli belgeler olduğuna dair endişeleri, eski başkanın avukatlarıyla geçen haftalarda yapılan görüşmelerin ardından daha da arttı. 1978 tarihli Başkanlık Belgeleri Yasası, görevi sonlanan başkanın resmi dosyaları özel konutuna götürmesini engelliyor. Suçlu bulunması durumunda Trump ciddi siyasi ve yasal yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir; hatta 2024 seçimlerinde potansiyel başkan adaylığı engellenebilir.

Wall Street Journal'a konuşan kaynaklara göre pazartesi günü yapılan aramada Trump'ın evinden 10 kutu dolusu belge çıkarıldı. Geçen aylarda da evden yine 15 kutu çıkarılmıştı.