Hatice İşbilen "Her şehit haberini duyduğumda o günlere dönüyorum"

İşbilen, “Eşim şehit olduğu günden bugüne 21 yıl geçti

Hatice İşbilen "Her şehit haberini duyduğumda o günlere dönüyorum"


Her şehit haberinde o günlere dönüyorum

Vatanı için mücadele ederken şehit düşen güvenlik güçlerinin aileleri, aradan yıllar geçse bile aynı acıyı yaşamaya devam ediyor. 2000 yılında şehit olan Erhan Oksal İşbilen’in eşi Hatice İşbilen "Her şehit haberini duyduğumda o günlere dönüyorum" diyor.


BU GÜNLER GEÇECEK

Hatice İşbilen, Ağrı'nın Patnos ilçesinde 2000 yılında geçirdiği trafik kazasında şehit olan İstihbarat Binbaşı Erhan Oksal İşbilen'in eşi. İzmir'de TSK'ya mensup 326 şehidin yakınlarıyla yakından ilgilenen İşbilen, “Eşim şehit olduğu günden bugüne 21 yıl geçti. Eşimi kaybettiğimde ben 29 yaşında, kızlarım 8 ve 5 yaşındaydılar. Şu an ikisi de Hollanda'da. Biri yüksek lisans yapıyor, diğeri ERASMUS programında” dedi. Her şehit haberi geldiğinde,  21 yıl öncesine döndüğünü ifade eden İşbilen, “Şu anda zor bir süreçten geçiyoruz. Biz inanıyoruz ki, şehitlerimizin gücü kuvveti ile bugünleri de aşacağız. Çok istikrarlı gidiliyor” dedi.

BİR AYLIK EVLİ VE HAMİLEYDİMMetin Sürer, PKK'nın Adana Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü hizmet binasına 1996'da yaptığı saldırıda şehit oldu. Şehit Sürer'in eşi Ayşe Sürer,lurulan vakıf sayesinde şehit ailelerine manevi alanda ve resmi işlemlerde destek oluyor. Sürer bir aylık evli ve hamileyken eşi şehit olmuş. Oğluna eşinin adının veren Sürer "Oğlum şimdi hukuk okuyor. Ağır Ceza Hakimi olmak istiyor. Terör suçlularının veya teröre karışanların cezasını tam almadığını düşünüyor. Babasının şehit olması etkili oldu bölümü tercih etmesinde."

Şehit oğlu olmaktan gurur duyuyorum

Hacı Alan
Hacı Alan


Köy korucusu olan ve PKK'lıların hain tuzağı sonucu şehit olan oğlu Hacı Alan'nın 3 çocuğuna sahip çıkan Saliha Alan, Şehit Yakınları ve Gaziler birimince yapılan faaliyetlerde öncülük ediyor. Hacı Alan'ın oğlu Serkan Alan yaşananları şöyle anlattı: “Babam sürekli tehdit ediliyordu ve sürekli bir gün şehit olacağını söylüyordu. Babamın şehit haberinden sonra Bingöl'de duramadık. Baba yokluğu kadar zor hiçbir şey yoktur. Şehit oğlu olmaktan gurur duyuyorum.”

Elime silah alır giderim

Yusuf Tüfekçi
Yusuf Tüfekçi


Asiye Tüfekçi, 4 çocuk annesi. Siirt Köprüçay civarında göreve giden askeri helikopterin düşmesi sonucunda şehit olan Jandarma Uzman Onbaşı Yusuf Tüfekçi'nin annesi. Asiye Tüfekçi oğlunun şehit oluşunu şöyle anlattı: "Kurban bayramıydı. Oğlum izinde yanımızdaydı. İzin dönüşü 2 gün sonra rüyamda gördüm: Kayalıklardan aşağı yuvarlanıyordu. Abimin, beyaz çarşafa sarmış eve getirdiğini gördüm. Ağlayarak uyandım. 5 gün sonra oğlumuzun şehit haberini aldık. Şehit annesi olmaktan onurlu ve gururluyum. Devlet bize sahip çıktı. Elinden geleni yapıyor devlet acımı azaltmak için. Ankara'daki patlamayı görünce aynı duyguları yaşadım, oturdum ağladım. Bana deseler ki savaşa gider misin? Elime silahı alır giderim. Bu devlet için savaşırım. Allah devletimize milletimize kuvvet versin. Askerimize polisimize zeval vermesin, o hainlere fırsat vermesinler."
YENİ ŞAFAK