HDP’den Seçimde de Dayanışma Çağrısı

“Bu anlayışın gitmesi için fırsat 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerdir”

HDP’den Seçimde de Dayanışma Çağrısı

HDP’den Seçimde de Dayanışma Çağrısı

Depremin 40’ıncı günü nedeniyle deprem bölgesini ziyaret eden HDP Yönetimi, 14 Mayıs’taki seçimlere dikkat çekti. Eş Genel Başkanlardan Pervin Buldan, depremden sonra yaşananların hesabının sandıkta sorulması çağrısı yaptı. Mithat Sancar ise depremde gösterilen dayanışmanın, seçimde de iktidarın değiştirilmesi için gösterilmesini istedi.

HDP Eş Genel Başkanlarının da aralarında bulunduğu heyetler, depremin 40’ıncı günü nedeniyle Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya ve Adana’da depremzedeleri ziyaret etti. Eş Genel Başkan Pervin Buldan, 17 kişinin selden dolayı hayatını kaybettiği Şanlıurfa’daydı. Selin hasar verdiği mahalleleri ziyaret eden Buldan, basın açıklaması yaptı.

Buldan sözlerine deprem için toplanan yardımları sorarak başladı. İnsanların taleplerinin yeterli düzeyde karşılanmadığını savunan Buldan, hala barınma sorunu olduğunu söyledi. Toplanan yardım paralarının depremzedelere ulaşmadığını öne süren Buldan, “Büyük şov yaptılar, bir kampanya başlattılar, 115 milyar TL para topladılar. Bu paraların nereye gittiğini sormak bizim hakkımızdır, sorumluluğumuzdur. Bunu bir kez daha soruyoruz: Toplanan 115 milyar TL nerededir? Bunu kimlere verdiniz, nerelere dağıtınız? Depremzedelere giden tek kuruş yoktur” dedi.
Tarım Bakanı Vahit Kirişçi’nin “15 insan yaşamını yitirdi ancak toprak suya doydu” sözlerine tepki gösteren Buldan, Kirişçi’ye istifa çağrısı yaptı. Deprem ve selden sonra yaşananlardan sorumlu olanların hesap vermesi gerektiğini belirten Buldan, “Teselliyi insanların ölümünde arayan bir bakanın derhal istifa etmesi gerektiğini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Burada yaşanılan felaket öyle küçük, öyle ucuz ve üzerinden politika yapılacak bir felaket değildir. Alt yapı sorununun çok yoğun yaşandığı Urfa kentinde, yağmur yağmasıyla bir sel felaketi ile karşı karşıya kalıyorsak, bu ülkeyi yönetenler başta olmak üzere bu ili yönetenler de hesap vermek zorundadır” diye konuştu.

“Bu anlayışın gitmesi için fırsat 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerdir”

Buldan, hesap sorulması için 14 Mayıs’ta yapılacak seçimleri işaret etti. 14 Mayıs’ın bir fırsat olduğunu savunan Buldan, “Bu iktidardan kurtulmanın, bu iktidarı göndermenin fırsatı var; bu talan anlayışının, hırsızlık anlayışının, yolsuzluk anlayışının gitmesi için önümüzde fırsat var. Bu fırsat da 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerdir. Urfa halkı bu yaşadıklarının hesabını elbette sandıkta soracaktır” şeklinde konuştu.

Sancar “Gücümüzü birleştirmeliyiz”

HDP’nin diğer Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ise Hatay’daydı. Ziyaret programında Samandağ Hızır Türbesi, Antakya Habib-i Neccar Camisi, İskenderun Cem Evi ve İskenderun Kilisesi bulunan Sancar, 40’ıncı gün anma etkinliğine katıldı.

Etkinliğin ardından bir açıklama yapan Sancar, deprem bütçesinin iktidara yakın kesimlere peşkeş çekildiğini savundu. Alınmayan tedbirlerin yıkımın felakete dönüşmesine yol açtığını söyleyen Sancar, dayanışma duygusunun depremzedeleri ayakta tuttuğunu ifade etti. Deprem bölgesinin kaderine terk edildiğini savunan Sancar, “Buralara ilk ulaşanlar da halklarla dayanışma için seferber olan insanlardır. Bizim gibi on binlerce insan dayanışma için harekete geçti. İnsanlarımızı zor şartlarda hayatta tutan asıl faaliyet bu dayanışma oldu. Bir kez daha gördük ki asıl bizi bu felaketten koruyacak, bize onurlu bir hayat sunacak şey dayanışmamızdır, kendi gücümüzdür, öz çalışmamızdır” dedi.

Depremdeki dayanışmanın seçim döneminde de gösterilmesi çağrısı yapan Sancar, şunları söyledi: “Eski düzenin en tepesine oturmuş olan, bütün nimetleri yandaşlarına peşkeş çeken bu iktidarı göndermek zorundayız. Dayanışmamız gösterdi ki bu gücümüz var. Acıları paylaşmak için, yaraları sarmak için gösterdiğimiz dayanışmayı şimdi büyük bir toplumsal güce ve siyasal enerjiye dönüştürme zamanı. Bunu ancak birleşerek, birlikte yürüyerek, güçlerimizi bir araya getirerek başarabiliriz. Demokrasi ve adalet isteyen, kaynakların toplum için kullanılmasını isteyen herkes gücünü birleştirmelidir. Birleşik gücümüzle bu düzeni de değiştireceğiz, yeni yaşamı da en güzel şekilde hep birlikte kuracağız “

VOA