İstinaf başvurusu esastan reddedilen Erdem için Yargıtay'a temyiz yolu açık

Yargı Reformu Paketi kapsamında kararın Yargıtay'a temyiz yolu açık,

İstinaf başvurusu esastan reddedilen Erdem için Yargıtay'a temyiz yolu açık

Eren Erdem hakkında tahliye kararı

İstinaf başvurusu esastan reddedilen Erdem için Yargıtay'a temyiz yolu açık

 

Eski CHP Milletvekili Eren Erdem hakkında tahliye kararı verildi. Eren Erdem'in infaz süresi dikkate alınarak tahliyesine karar verildi.Erdem, 489 gündür Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunuyor. 

Eren Erdem'le beraber Karşı gazetesi sahibi Turan Ababey hakkında da tahliye kararı verildi. Hem Erdem hem Ababey hakkında adli kontrol şartı olarak yurt dışı yasağı uygulanmasına karar verildi.

İstinaf başvurusu reddedildi, Yargıtay yolu açık

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, Eren Erdem, Turan Ababaey ve Emre Erciş'in istinaf başvurularını, "Mahkemenin, mahkûmiyet kararında usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığı, delillerde ve işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığı ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğu, eylemlerin doğru olarak nitelendirildiği ve anlaşıldığından" esastan reddederek cezalarını onadı.

Ancak yürürlüğe giren Yargı Reformu Paketi kapsamında kararın Yargıtay'a temyiz yolu açık,

Tahliye gerekçesinde "CMK'nın 104/3'üncü maddesine göre yapılan incelemede tutuklu sanıklar Eren Erdem ve Turan Ababey hakkında verilen ceza miktarları, tutuklulukta geçirdikleri süreler ve olası temyiz yasa yolunda geçecek süre dikkate alınarak tahliye taleplerinin kabulü' dendi

Eren Erdem'in Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Erdem hakkındaki tahliye kararına ilişkin haber paylaşılarak, "SON KARARINIZ MI?" ifadeleri kullanıldı. İlk derece mahkemesinde Erdem'in yargılaması sürerken İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, duruşmada; 'delil durumu, yargılamanın geldiği aşama, tutuklulukta geçirdiği süre, sanık tarafından karartılacak delilin bulunmaması gerekçeleriyle' tahliye kararı vermişti. Savcılığın, verilen tahliye kararına Erdem'in yurt dışına kaçma şüphesinin bulunduğu iddiasıyla yaptığı itiraz kabul edilmiş, Erdem yeniden tutuklanmıştı.

 

Eren Erdem'in eşi Nuray Erdem: Dışarı çıkmadıkça inanmam zor

Artı Gerçek’e konuşan Eren Erdem’in Berlin'de yaşayan eşi Nuray Erdem, karardan dolayı çok sevinmekle birlikte aynı zamanda şaşkın olduğunu söyledi. "Çok mutluyum. Çok zor anlar yaşadık, yaşıyoruz, şaşkın olmakla birlikte çok sevinçliyim. Dışarı çıkmadıkça da inanmam zor. Son günlerde aldığımız en mutlu haberdi” diyen Erdem, oğulları Alican’ın önceki gün babasını rüyasında gördüğünü söyledi ve şöyle devam etti:

“Alican’ın babasını rüyasında görmesi bir işaretti. Her şeyden önce oğlum adına çok mutluyum. İsteğim bütün çocukların anne ve babasına kavuşması.”

T24