Japonya'daki ilk Uygur Milletvekili bu kez Time Dergisi'nde!

UYGUR TÜRKÜ ARFİYA ERİ KİMDİR?

Japonya'daki ilk Uygur Milletvekili bu kez Time Dergisi'nde!


Japonya'daki ilk Uygur Milletvekili bu kez Time Dergisi'nde!

Japonya tarihinde ilk kez milletvekilliğe seçilen Uygur Türkü Arfiya Eri, Time Dergisi tarafından “dünya çapında gelecek nesle liderlik edecek 100 kişiden” biri seçildi.

Japonya tarihinde ilk kez milletvekilliğe seçilen Uygur Türkü Arfiya Eri, Time Dergisi tarafından “dünya çapında gelecek nesle liderlik edecek 100 kişiden” biri seçildi. Time’ın "En Etkili 100 Kişi Listesi"nde; büyük şirketlerin CEO’ları, küresel çapta çalışan yardım kuruluşlarının yöneticileri, devlet başkanları, oyuncular yer alıyor.

DOĞU TÜRKİSTAN ASILLI UYGUR KIZI ARFİYA ERİ 

Time’ın dünya çapında gelecek nesle liderlik edecek en etkili genç isimlerden oluşan Time 100 Next listesi ise iş, eğlence, spor, siyaset, bilim, sanat ve başka alanlarda yükselen yıldızlara yer veriyor. Genç isimlerden oluşan listede, Japonya’da bu yıl Nisan ayında milletvekili seçilen Doğu Türkistan asıllı Uygur kızı Arfiya Eri de yer aldı.

"ÇOK ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİM"

Uygur kızı Arfiya sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklama yaparak, "Bu listeye dahil edilmem kişisel olarak sadece benim için değil, Japonya'nın en gelişmiş bölgelerinden biri olan ve ülkemiz demokrasisini her zaman ileriye taşımış olan Ichikawa/Urayasu'nun ve Liberal Demokrat Parti'nin uluslararası alanda tanınması için de önemli. Yeniden seçilmek için çok çalışmaya devam edeceğim ve halkımızın rehberliğinin devamını sabırsızlıkla bekliyorum" ifadelerini kullandı.

ARFİYA ERİ, JAPONYA’DA ÇEŞİTLİLİĞİ TEMSİL EDİYOR

Time Dergisi, Arfiya Eri’ye ilişkin açıklamasında, "Arfiya Eri’nin Japonya’da temsil ettiği şey için nadir kelimesi yetersiz kalır. Nisan ayında göreve gelen parlamento üyesi, akranlarından keskin bir şekilde ayrılıyor. Japonya’da parlamento veya bakanlık görevlerinin yaklaşık yüzde 90’ı erkekler tarafından gerçekleştiriliyor, yasa koyucuların ortalama yaşı 56 ve yetkililer rutin olarak ülkenin tek ırklı olduğunu iddia ediyor. Ancak 34 yaşındaki Eri, Uygur. Japoncanın yanı sıra İngilizce, Çince, Özbekçe, Türkçe, Uygurca ve Arapçayı değişen derecelerde akıcı bir şekilde konuşabiliyor. Eri, Japonya’da çeşitliliğin temsili haline geldi, ancak ülkeyi yöneten “eski erkekler kulübü”nün onu bir tehdit olarak görmesini istemiyor. İktidardaki muhafazakar Liberal Demokrat Parti içinde yer alan, Başbakan Fumio Kishida’nın birçok görüşünü benimseyen ve Japonya’nın popüler dijital bakanı Taro Kono’nun desteğini alan Eri, ülkenin gerçek çeşitliliğini daha iyi temsil etmek için kendisini bir köprü olarak öne sürdü" ifadelerini kullandı.

UYGUR TÜRKÜ ARFİYA ERİ KİMDİR?

Eri, Japonya'nın Fukuoka vilayetindeki Kitakyushu şehrine göç eden Doğu Türkistan kökenli bir ailenin kızı. 11 yaşında Japon vatandaşlığını alan Eri'nin babası, Japon hükumeti bursuyla eğitim görmüş bir Uygur Türkü mühendis. Eri, Japonya'nın ünlü üniversitelerinden Georgetown Üniversitesi'nden mezun oldu. Çeşitli devletlerde eğitim gördü ve 7 dil biliyor. Ayrıca Japonya Bankasında ve Birleşmiş Milletler'de memur olarak çalıştı.

QHA