Kendini Deli Petro'ya benzetti meydan okudu: Rusya'ya ait olanı geri alıyorum

PETRO İSVEÇ'TEN RUSYA'YA AİT OLANI GERİ ALDI

Kendini Deli Petro'ya benzetti meydan okudu: Rusya'ya ait olanı geri alıyorum


Kendini Deli Petro'ya benzetti meydan okudu: Rusya'ya ait olanı geri alıyorum

Rus Çarı Büyük Petro'nun 350. doğum gününü kutlayan Putin, Saint Petersburg'daki bir müzede yaptığı konuşmada, Rusya'ya ait olan yerleri geri almak konusunda kendini 'deli' lakaplı Petro'ya benzetti. Putin, Ukrayna'da işgali Büyük Petro'nun Rus İmparatorluğunu genişletme kampanyasıyla karşılaştırdı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Büyük Petro'nun 350. doğum gününü Saint Petersburg'da kutladı. Bir müzede etkinliğe katılan Putin bir grup genç girişimciye şunları söyledi: “İsveç'le savaşarak bir yerler fethettiği izlenimini ediniyorsunuz. Oysa hiçbir şey fethetmedi, hali hazırda bize ait olanı geri alıyordu." Daha sonraki yorumlarında Putin, Ukrayna'daki askeri operasyonunu Büyük Petro'nun Rus İmparatorluğunu genişletme kampanyasıyla karşılaştırdı.

Rus lider "Görünüşe göre, Rusya'nın olanı iade etmek ve ülkeyi güçlendirmek de bize düştü. Varlığımızın temelini bu temel değerlerin oluşturduğu gerçeğinden hareket edersek, karşı karşıya olduğumuz meseleleri çözmeyi kesinlikle başaracağız" dedi.

Putin "Büyük Petro, Büyük Kuzey Savaşı'nı 21 yıl boyunca yürüttü. İsveç ile savaştayken onlardan bir şey almadı, Rusya'nın olanı geri verdi" dedi. Rus basınında yer alan haberlere göre Putin sözlerine şöyle devam etti: "geri almak ve güçlendirmek de bizim sorumluluğumuz. Evet, ülkemizin tarihinde geri çekilmek zorunda kaldığımız, ancak sadece gücümüzü yeniden kazanmak ve ilerlemek için zorlandığımız zamanlar oldu."

PUTİN PETRO'YU TAKDİR EDİYOR

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov'a göre Putin, çarın Rus tarihinde oynadığı rolü takdir ediyor ve Büyük Petro, Saint Petersburg'u kurduğunda 'Avrupa'daki hiçbir ülkenin bu bölgeyi Rusya'ya ait olarak tanımadığını' hatırlattı. Rusya'nın en büyük ikinci şehri 1703'te kuruldu. 1917 Rus devrimine kadar iki yüz yıldan fazla bir süre de Rus İmparatorluğu'nun başkenti olarak kaldı.

Büyük Kuzey Savaşı, 1700 - 1721 yılları arasında Rus ve İsveç imparatorlukları arasındaki bir çatışmaydı. Danimarka, Norveç ve Litvanya ile koalisyon halinde olan Çar, İsveç'in kuzey, orta ve doğu Avrupa'daki egemenliğine meydan okudu ve başarılı oldu. Büyük Kuzey Savaşı sonrası Büyük Petro, Rusya'yı önde gelen bölgesel bir güç ve Avrupa meselelerinde önemli bir oyuncu yaptı.

KARAR