Kılıçdaroğlu'na linç girişimi davasında gerekçeli karar açıklandı

'DURUŞMALARDAKİ İYİ HAL VE TAVIR' GEREKÇESİYLE CEZALARDA İNDİRİM

Kılıçdaroğlu'na linç girişimi davasında gerekçeli karar açıklandı


Kılıçdaroğlu'na linç girişimi davasında gerekçeli karar açıklandı: Mahkeme sanıkların 'geleceklerini düşündü'

CHP lideri Kılıçdaroğlu'na yönelik linç girişimiyle ilgili davanın gerekçeli kararı açıklandı. Buna göre mahkeme, sanıkların “geleceklerini düşünerek” cezalarda altıda bir oranında indirim yaptı.

DUVAR - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik Ankara'nın Çubuk ilçesinde yaşanan linç girişimi davasının gerekçeli kararı açıklandı. Mahkeme, Kılıçdaroğlu’nun sığındığı evin önünde “Yakın o evi” diye bağıran Sevim Gölyeri’nin ve Kılıçdaroğlu’na yumruk atan Osman Sarıgün’ün “geleceklerini düşünerek” verilecek cezalarda altıda bir oranında indirim yaptı.

'DURUŞMALARDAKİ İYİ HAL VE TAVIR' GEREKÇESİYLE CEZALARDA İNDİRİM

ANKA Haber Ajansı'nın haberine göre, Hakkari'nin Çukurca ilçesinde çıkan çatışmada hayatını kaybeden Piyade Er Yener Kırıkçı'nın 21 Nisan 2019 Pazar günü Çubuk’un Akkuzulu Köyü'ndeki cenaze namazına katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki CHP heyetine yönelik linç girişimine ilişkin davanın gerekçeli kararı yayınlandı.

MAHKEME SANIKLARIN 'GELECEĞİNİ DÜŞÜNDÜ'

Kılıçdaroğlu’nun linç girişimine maruz kaldığı olayda “Yakın o evi” diye bağıran Sevim Gölyeri’ne verilen cezanın “sanığın geleceği üzerine etkisi” göz önünde bulundurularak 1/6 oranında indirim yapıldı. Ayrıca mahkeme, Gölyeri’nin duruşmalardaki “iyi hal ve tavrını” da hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararına gerekçe yaptı.

Mahkeme, olaya ilişkin videolardaki “Yakın o evi” sesi ile mahkeme tarafından Gölyeri’nden alınan ses örneklerinin karşılaştırılması için hazırlanan Jandarma Kriminal Laboratuvarı raporunda “sesin sanığın sesi ile benzerlikler ve farklılıklar taşıdığı, tam olarak sanığa ait olduğunun tespit edilemediği bildirilmiş olması karşısında şüphede kalındığı” gerekçesiyle bu durumu sanık lehine değerlendirilerek Gölyeri hakkındaki “suç işlemeye alenen tahrik” suçundan beraatine karar verdi.

Çubuk 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi, CHP lideri Kılıçdaroğlu'na yumruk atan Osman Sarıgün için de Gölyeri’ne olduğu gibi “cezanın sanığın geleceği üzerindeki etkisini” düşünerek 1/6 oranında indirim yaptı. Sarıgün için de duruşmalardaki iyi hal ve tavır yine hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasında gerekçe olarak kabul edildi.

SARIGÜN’E 2 YIL 6 AY, GÖLYERİ’NE 3 YIL 4 AY HAPİS CEZASI VERİLMİŞTİ

Kılıçdaroğlu’na yumruk atan Osman Sarıgün’e Kılıçdaroğlu’na “kamu görevlisine yönelik basit yaralama suçundan” 1 yıl 15 gün ay hapis cezası verilmiş, ancak hükmün açıklanması geri bırakılmıştı. Sarıgün’e Kılıçdaroğlu’na yönelik hakaretleri nedeniyle de 1 yıl 5 ay 15 gün ceza verilerek, bu cezasının da hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmişti. Sarıgün, “suç işlemeye tahrik” suçlaması için de 2 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti.

Kılıçdaroğlu’nun sığındığı evin yakılması için kalabalığa çağrı yapan Sevim Gölyeri'ne, hakaret suçundan 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezası verilmiş, hükmün açıklanması geri bırakılmıştı. Gölyeri’nin, Kılıçdaroğlu’nun sığındığı evden çıkmasını engellediği için ise “hürriyeti tahdit” suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verilmişti. (HABER MERKEZİ)