Kim Jong-un'un halefi kim olacak?

Kim'in kız kardeşi, son zamanlarda eline etkin güç geçiren tek aile üyesi

Kim Jong-un'un halefi kim olacak?


Kim'in kız kardeşi, son zamanlarda eline etkin güç geçiren tek aile üyesiydi ama Kuzey Kore'nin ataerkilliği kadın bir hükümdara müsaade eder mi?

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un geçen Kasım ayında Changrin'deki birlikleri ziyaretinde kadın askerlerle poz vermişti. (AFP)

Kuzey Kore'nin Kim Jong-un'unun sağlığı, şiddetli spekülasyonlara ve bir dizi medya haberine konu haline gelince Jong-un'un saltanatı kısa kesildiği takdirde münzevi krallığının kontrolünü kimin devralacağına yönelik sorular kaçınılmaz olarak yükseliyor.

36 yaşındaki Jong-un, iktidarı kendi elinde toplamak, olası rakiplerini ve hatta hakimiyetine tehdit gibi görünen yakın aile üyelerini temizlemek için babası Kim Jong-il'in 9 yıl önceki ölümünden bu yana yorulmaksızın çalıştı.

Çin ve Güney Kore istihbarat servisleri, kalp ameliyatı sonrası Kim'in hayatının ciddi ve acil bir şekilde tehlikede olduğuna dair en belirgini CNN'den gelen iddiaları yatıştırdı.

Bununla birlikte istihbarat servisleri de liderin bir tür sağlık sorunu yaşadığını tamamen reddetmedi. Kim'in, geçen günlerde ülkenin kurucusu büyükbabası Kim Il-sung'un 15 Nisan'daki doğum yıldönümü etkinliklerine katılmaması, epey olağandışı addedilmişti.

Ülkenin kurulmasından bu yana Kuzey Kore'nin liderliği, soydaki erkek mirasçılara geçti ve Kim Jong-un'un yetişkin bir oğlu olmadığı düşünülüyor. İşte Kim Jong-un'un güçten düşmesi durumunda sırası gelebilecek kişiler.

Kız kardeşi

Kim ailesinin, iktidardaki Kore İşçi Partisi'nde aktif rol alan diğer tek üyesi olan 31 yaşındaki Kim Yo-jong, Kim Jong-un'un kız kardeşi ve fiili personel şefi.

Yakın zamandaki kilit zirvelerde Jong-un'a eşlik eden ve geçen ay ilk resmi basın açıklamasını yapan Yo-jong, iktidar partisinin en güçlü yönetim komitesindeki görevine döndüğünden beri kamusal vazifelerde giderek daha fazla güvenilirlik kazandı.

Aynı zamanda, devlet medyasının haberlerine göre Kim Yo-jong, kardeşiyle yan yana olmaktan ziyade arkasında kalarak haddini biliyor. Yo-jong'a geçen yılın başında Çin'deki bir tren durağında kardeşinin sigarasını söndürme görevi verilmişti.

Bazı analistler, Yo-jong'un Kuzey Kore sisteminde önemi olan tek gerçek özelliğe sahip olduğunu söyledi: Doğrudan Kim hanedanlığının soyundan gelen "Paektu kan bağına" ait olmak.

Fakat aynı zamanda, Kuzey Kore'de katı bir ataerkillik mevcut ve kardeşinin ölmesi durumunda Yo-jong'a, cinsiyeti sebebiyle geçici liderlikten fazlasının verilmemesi hayli muhtemel.

Seul'deki Ewha Womans Üniversitesi'nde uluslararası çalışmalar doçenti Leif-Eric Easley basitçe şöyle açıkladı:

Kuzey Kore sistemi, Kim Il-sung'un neslinden yetişkin bir erkek olmadan mevcut ideolojik ve kurumsal formunda devam edemez.

Erkek kardeşi

Kim Jong-un'un, Kim Jong-il çocuklarından hangisini ülkenin bir sonraki lideri olarak yetiştireceğine karar verirken es geçilen, hayatta olan bir ağabeyi bulunuyor.

Kuzey Kore'den Güney'e sığınan, ülkenin eski Londra Büyükelçi Yardımcısı Thae Yong-ho'ya göre Kim Jong-chol'un siyasettense müzik ve gitar çalmaya daha hevesli olduğu söyleniyor ve Jong-chol, Kuzey Kore'deki spot ışıklarından uzakta, sakin bir hayat yaşıyor.

Güney Koreli yayın kuruluşu KBS'ye göre Jong-chol en son, 2011'de Singapur'daki Eric Clapton konserinin tadını çıkarırken görüldü. Kardeşi gibi o da yurt dışında, İsviçre'de, eğitim gördü.

Kim Jong-il'in kişisel suşi şefliğini yaptığını iddia eden Japonyalı Kenji Fujimoto'ya göre Kuzey Kore'nin eski lideri, Kim Jong-chol'un ülkeyi yönetmek için fazla "kız gibi" olduğuna karar vermişti. Jong-chol'un sosyal hayata dönmesi uzak ihtimal gibi görünüyor.

Oğlu

Kuzey Kore'nin yönetici ailesinin özel hayatı herkesin bildiği gibi belirsiz ama Kim Jong-un'un 2009'dan beri eski bir şarkıcı ve ponpon kız olan Ri Sol-ju'yla evli olduğunu biliyoruz.

Güney Kore'nin istihbarat servisleri, çiftin üç çocuğu olduğunu düşünüyor: 2010 doğumlu bir oğul, 2013 civarında doğmuş bir kız ve 2017'de de üçüncü çocuk.

Tuhaf bir şekilde Kim ailesiyle ilgili en yararlı bilgi, ABD'li basketbol yıldızı Dennis Rodman'ın 2013'teki ziyaretinden geldi. Rodman, Kim Jong-un'un o zaman küçük yaştaki kızı Ju Ae'ya "iyi bir baba" olduğunu tarif etmişti.

Kim'in çocuklarının yaşları, en büyük oğul yönetimi devralmaya yetecek yaşa gelene kadar bir tür naipliğin gerekli olacağı anlamına geliyor.

Yine de ABD'li yetkililer, ülkenin kontrolünü ailede tutmanın hala en yüksek ihtimal olduğunu düşünüyor. Salı günü Fox News'a konuşan Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien, olası bir halefle ilgili şunları söyledi:

Temel varsayım, muhtemelen aileden biri olacağı yönünde.

Üst düzey yetkililer

Kuzey Kore'nin üst düzey yetkililerinin çoğu, bazen Kim ailesinden birkaç kuşağa birden gösterdiği körü körüne sadakat sayesinde işinde kaldı.

Yeni bir önderliğe ihtiyaç duyulması durumunda İşçi Partisi'ndeki yaşça büyük kıdemli kişilerden birkaçının, geçiş sürecindeki ülkeye yardım etmek için bir araya gelmesi mümkün.

Kim Jong-un'un ilk genelkurmay başkanı olmak da dahil onlarca yıl hizmet verdikten sonra Choe Ryong-hae, geçen yıl Kuzey Kore'nin sözde devlet başkanı olarak Yüce Halk Meclisi Başkanlık Heyeti'nin başkanlığına yükseldi.

Ryong-hae ve Kuzey Kore'nin ekonomisini canlandırmak için daha fazla serbest piyasa unsurunu devreye sokma çabasını denetleyen politbüro üyesi ve eski başbakan Pak Pong-ju, olası bir kolektif liderliğin görünür liderleri olacaktır.

Böyle bir senaryoda, eski üst düzey Nükleer Anlaşma Delegesi Kim Yong-chol ve Dışişleri Bakanı Ri Son-gwon, Trump'la önceden yapılan zirvelerde de kilit roller üstlendiği için Güney Kore ve Washington'la durdurulan nükleer silahlardan arınma görüşmeleri de dahil diplomatik konuları ele almakla görevlendirilebilir.

Washington'da yaşayan, Kuzey Kore hakkında üç kitap yazmış Katy Oh, The Independent'a bu kişilerin geçiş sürecinde yardımcı olabileceğini söylerken "elit bünyedeki hiçbir yetişkin erkeğin en üst mevkiyi almayacağını" belirtti ve ekledi

Kim, şimdi birçok şeyi küçük kız kardeşi Kim Yo-jong'un sorumluluğuna veriyor, kabinesindeki tek kardeşi ve güvenilir sırdaşı o. Ama nihayetinde, krallığı oğluna miras kalacakhttps://www.independent.co.uk/news/world/asia

Independent Türkçe için çeviren: Ata Türkoğlu

Bu makale kaynağından aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. İfade edilen görüşler Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.
Independent Türkçe