Kırımlı gazeteci Gulsum Khalilova açıkladı. İşte Putin’in Kazakistan planı

Rusya Devlet Başkanı Putin’in planını kısa bir video ile anlattı.

Kırımlı gazeteci Gulsum Khalilova açıkladı. İşte Putin’in Kazakistan planı


Kırımlı gazeteci Gulsum Khalilova açıkladı. İşte Putin’in Kazakistan planı

Kırımlı gazeteci Gulsum Khalilova, yapılan akaryakıt zammı sonrası halkın sokağa çıkmasıyla protestoların başladığı Kazakistan’da yaşanan son gelişmeleri Rusya Devlet Başkanı Putin’in planını kısa bir video ile anlattı.

Ülkede yapılan akaryakıt zammı sonrası halkın sokağa çıkmasıyla protestoların başladığı Kazakistan'da hükümetin istifası sonrası ülke genelinde OHAL ilan edildi. Fakat tüm bunlara rağmen sular durulmuyor.

Tırmanan gerilim sonrası Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, üyesi olduğu Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü liderlerinden yardım talep ederken girişim sonrasında Rusya, Kazakistan'a onlarca asker gönderdi. Rus haber ajansları askeri birliklerin Kazakistan'a sevk edildikleri ana ilişkin görüntüleri paylaştı.

RUSYA, ASKER GÖNDERMEYE DEVAM EDİYOR

Tüm bunların ardından sosyal medyada Kazakistan'daki son duruma dair görüntüler gelmeye devam ediyor. Kazakistan'da yaşayan bir gazeteci Gulsum Khalilova, ülkedeki son durumla ilgili gelişmeleri sosyal medya hesabından takipçilerine aktardı.

Khalilova, paylaştığı videoya, "Kazakistan'da son durum hakkında:" şeklinde not düştü.

İşte Khaliova’nun açıklamaları:

“YAĞMACILARIN PROTESTOCULARLA HİÇBİR İLGİSİ YOK”

“Kazakistan’da protestocularla hükümet güçleri arasındaki sokak çatışmaları birkaç saattir Almati meydanında sürüyor. Çok sayıda ölü ve yaralılar var. Bölgedeki aktivistler, yağmacıların protestocularla hiçbir ilgisinin olmadığını bildiriyor. Öte yandan halk, Rusya önderliğindeki Kollektif Güvenlik Örgütü’nün ülkenin iç süreçlerine dahil edilmesine son derece tepkililer. Ukrayna’da genel olarak Kazak halkını destekliyor.

“PUTİN’İN MAKSADI KAZAKİSTAN’I SİYASİ KONTROLÜ ALTINA ALMAK”

Birçok analist, Kremlin’in Nur Sultan Nazarbayev ve Tokayev’in oligarşik klan sistemine yapılan eylemlerden yararlanmaya çalıştığını bildiriyor. Böylece Putin’in maksadı Kazakistan’ı kesin olarak siyasi kontrolü altına almak. Kazakistan halkının taleplerini engellemekti. Böylece Kazakistan, vatandaşlarının kimin Cumhurbaşkanı olacağına karar verdiği demokratik bir devlet haline gelmesini de engelliyor. Putin’in zaten emperyalist hırsları olduğunu biliyoruz.

“RUS ASKERLERİNE SIĞINMAK NEDİR ALLAH AŞKINA”

Ama soru başka. Her ülke içinde birçok sorun olabilir, protestolar olabilir, onlar arasında yağmacılar da olabilir, çatışmalar da olabilir. Ama Rusya’dan halkına karşı askeri yardım talep etme ve Rus askerlerine sığınmak nedir Allah aşkına? Tabi doğal olarak Putin bu durumdan faydalandı.

“AFGANİSTAN’A DA BÖYLE GİRMİŞTİ, NE OLDUĞUNU GÖRDÜK”

Şimdi onun uysal Sovyetler Birliği var. İki diktatör kuklası Lukaşenko ve Tokayev. Birde Rus askeri Barış gücü adı altında geliyorsa bunun Kazak halkına faydası olmayacağı açıktır. Bir zamanlar Sovyetler Afganistan’a da böyle girmişti, Ne olduğunu gördük zaten.

“TÜRK DÜNYASI, RUS DÜNYASINA KAYBEDİYOR”

Bölgede yerel milliyetçiliğin yükselişi Rusya’nın istemediği bir şey. Kazakistan’ın en önemli unsuru haline gelmesi gereken Türk dünyası, Rus dünyasına kaybediyor. Ve Paşinyan’ın müdahalenin lideri olması boşuna değildi. Öte yandan KGAÖ’nün neden yaratıldığını bir kez daha gösterdi. Müttefiklerini ve üyelerine korumak için değil de halk ayaklanmalarını ezmek için kollektif bir polis teşkilatıdır bu.”

YENİ ÇAĞ